Dede Mirasçı Olabilir Mi?

Miras, kişinin ölümü durumunda kendi kan hısımlarına kalan malları, hakları ve borçlarıdır. Miras bırakan kişinin yasal mirasçıları kendi kan hısımları, evlatlık, sağ olan eşi ve devlet olarak sıralanmaktadır. Türk medeni kanununa göre miras bırakan kişinin mirasçıları altsoyu, ana ve babasıdır. Altsoyu bulunmuyor ise mirasçı büyük anne ve büyük babalardır. Büyük ana ve büyük babası miras bırakan kişiden önce vefat etmiş ise mirası eşit derecede kendi altsoylarına dağıtılacaktır.

Üçüncü Derece Mirasçı

 

Miras bırakan kişinin 3. Zümre (derece) mirasçıları büyük ana ve büyük babasıdır. Miras bırakan kişinin ana ve babası altsoyları bulunmadan miras bırakandan önce vefat etmesi durumunda mirasçılar büyük ana ve büyük baba olacaktır. Miras bırakan kişiden önce vefat etmiş büyük ana ve büyük babanın miras haklarını aynı eşitlikte kendi alt soyları alma hakkına sahip olacaktır. Bu durumda miras bırakan kişinin vefatından önce büyük ana ve büyük babanın ölümünde ise miras amca, teyze, hala, dayı gibi kişilerin altsoyları mirasçı olacaktır.

Miras Payı

 

Sağ olan eş var ise büyük ana ve büyük babadan birinin miras bırakan kişiden önce vefat etmiş durumunda miras payı kendi çocuğuna eğer çocuk yok ise büyük ana ve büyük babaya,  eğer her ikisi de vefat etmiş ise onların payları da diğer tarafa geçer. Sağ olan eşin 3. Zümre(derece) mirasçı olarak sadece büyük ana, büyük baba ve çocuklardır. Evlilik dışı olan çocuklar ise soy bağı hakim hükmüyle kurulmuş olanlar baba tarafından evlilik içi hısımlar mirasçı olmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz