Dededen Kalma Osmanlı Tapuları Tapuda Geçerli mi?

Dedelerden kalma Osmanlı tapusu eğer elinizdeyse sizler de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açıklamaları doğrultusunda bu tapuları Cumhuriyet tapusuna çevirebiliyor ve en önemlisi gerekli bedeli ya da arsayı zimmetinize geçirebiliyorsunuz. Kadastro sonrası 10 senelik sürede gerekli başvuruyu yaparak tapu ile birlikte ilgili kuruma giderseniz eğer işlemler kısa süre içerisinde başlıyor ve tapu geçerli ise gerekli bedel sizlere ödeniyor.

Digital Teknoloji İşe Yarıyor

Osmanlı tapularına arşiv üzerinden ulaşmak da kolay ve internet teknolojisi sayesinde bunu daha kolay hale getirdiklerini de belirtmek gerekiyor. Dijital teknoloji sayesinde tapulara internet üzerinden ulaşabiliyor ve bu sayede daha kolay bir şekilde hak talebinde bulunabiliyorsunuz. Osmanlı tapularını Cumhuriyet tapusuna çevirmek de zahmetli bir iş değil ve tapunun size ait olduğu belge elinizde ise bu da yeterli oluyor. Farklı bir şahıs tarafından tapuya ortak olunacak olursa eğer gerekli dava açılıyor ve tapu sahibi kişi hakkını savunabiliyor. Dijital ortam sayesinde bu davaların sayısı artık azaldı diyebiliriz çünkü her şey bu teknoloji ile gözler önüne seriliyor ve gerçek tapu sahibi de ortaya çıkartılıyor.

Tapuyu elinde bulunduran kişi dilediği gibi hak talebinde bulunabiliyor ve en önemlisi de bedeli ya da alanı direkt olarak kendi üzerine alabiliyor. Osmanlı tapularında büyük kolaylık sağlanıyor ve dilerseniz parça parça da bu alanları kendi üzerinize geçirebiliyorsunuz. Alanın tamamını değil de bir bölümünü farklı bir kişi üzerine yapmak istediğinizde ilgili kurum yine sizlere yardımcı oluyor ve belli bir miktar bölme işlemi ile dilediğiniz şekilde arazi bölünüyor. Osmanlı arşivine yalnızca hak talebinde bulunanlar girebiliyor ve bu iddia ile ilgili kuruma gitmeniz de arşive girip inceleme yapmanız adına yeterli olacaktır diyebiliriz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz