Define Arayacak Olanlar İçin Yasal İzin

Define aramak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Öncelikle alınması gereken izin ve define aranacak olan alan ile ilgili koşullar hakkında bilgi edinilmesi gerekiyor.

Define Aramak

Define aramak için öncelikle yasal iznin alınması gerekiyor. Yasal izni alabilmek için define aranacak olan alanın bağlı olduğu mülki amir bir dilekçe yolu ile başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuru dilekçesinde define arama amacı açık bir şekilde belirtiliyor ve define aranacak olan alanın il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası gibi bilgileri de ekleniyor. Ayrıca define aranacak olan alan için de bazı koşullar söz konusu oluyor. Örneğin, define aranacak olan alanın 100 metrekareden büyük olmaması gerekiyor. Söz konusu alan verilecek olan fotoğraflar ile harita ya da krokiler üzerinde işaretleniyor.

Define arama işlemleri, define aranacak olan alana en yakın olan müze tarafından görevlendirilen ihtisas elemanı başkanlığında, Maliye ve Gümrük ve İçişleri Bakanlıklarının mahalli birer temsilcisinin gözetimi altında gerçekleştiriliyor.

Define Aramak İçin Gereken Belgeler

– Define aranacak olan alanın, yetkili teknik bir eleman tarafından çizilen, İl Bayındırlık Müdürlüğü tarafınca tasdiklenen, 1/500 ölçekli tasviye münhanili haritası ya da krokisi hazırlanıyor.
– Krokisi çıkarılamayacak durumda olan ev ya da bu gibi yerler için de ada, parsel ve çap numaralarını belirten vaziyet planı hazırlanıyor.
– Uzaktan ve yakından olmak şartı ile farklı yönlerden çekilen net fotoğraflar gerekiyor.
– Define aranacak olan alanın sahibi bulunuyor ise gerçek kişilerden noter tasdikli muvafakatname, tüzel kişilerden ise yetkili organlarından alınacak olan muvafakat yazısı gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz