Gayrimenkullerin satılmasıyla beraber bazı vergi sorumlulukları ortaya çıkıyor. Bu bakımdan ilk akla gelen değer artış kazancı vergisi oluyor. Peki 2019 yılı için değer artış kazanç vergisi ödeme tarihi ne zaman?

İktisap tarihinden itibaren beş yıl

Vatandaşların belli bir ücret karşılığında sahip oldukları gayrimenkulerin iktisap tarihi itibariyle tam 5 yıl içerisinde elden çıkarılması halinde ortaya çıkan kazançlar için değer artış kazancı vergisi ödenmelidir. Bunun yanı sıra bedelsiz yada veraset şeklinde sahip olunan gayrimenkul için elden çıkması halinde elde edilen gelirin, sahip olunan malın iktisap tarihinden tam 5 yıl sonra elden çıkarılması halinde ortaya çıkan kazançtan değer artış kazancı alınmıyor.

Bunlara ek olarak gayrimenkul eş veya çocuğun üzerine alınması halinde, bedelinde ailenin büyüğü tarafından ödenmesi durumunda “ivazsız” olarak yani karşılıksız bir intikal olacağı için veraset yada intikal vergisi olarak geçecektir.

Bu arada değer artış kazancında vergilendirilmesi beklenen kazanç için “safi değer artışı” olarak tanımlanmaktadır. Gayrimenkulün satıldıktan sonra elde ettiği değer artış kazancından indirilebilen giderler neler?

Değer artış kazancından indirilen giderler

1-) Elden çıkarılan mal ve hakların maliyet ücreti
2-) Elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının uhdesinde kalan giderler,
3-) Ödenen vergi ve harçlar

Yukarıda belirttiğimiz bu maddelerde ki hususlar gider olarak gösterilip indirilebilecek.

Ödeme Tarihleri Ne Zaman

Geçtiğimiz yıl içinde satışını yaptığınız konutlar için 2019 yılının Mart ayında 1 ve 25. gün arasında yıllık gelir verginizi ödemelisiniz. 2019 değer artış kazancı vergisi ise Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksit halinde ödenmektedir. Bunlardan birincisi ise 1 Mart’ta başlıyor, 31 Mart’ta bitiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz