Değer Artış Kazancı İstisnası Kaç Yıl Olarak Uygulanır?

Gelir Vergisi Kanunu kapsamında gayrimenkullerin yasalar ile belirlenen süreler içerisinde satılarak elden çıkarılması durumunda bu satıştan elde edilen kazanç için kazancı elde eden kişilerin elde ettikleri bu gelir üzerinden vergi ödemeleri gerekmektedir. Sene içerisinde iki eşit taksit halinde ödenen bu vergi için uygulanan belirli bir istisna sınırı uygulanmaktadır.

Değer Artış Kazancı İstisnası Ne Kadar?

Değer artış kazancı elde eden kişilerin vergi ödeyip ödemeyeceklerinin belirlenmesinde uygulanan belirli bir istisna tutarı bulunmaktadır. Bu tutar her yıl yeniden belirlenmekte olup değer artış kazancı istisnası 2017 yılında 11 bin lira olarak ödenmektedir. Yani yapmış ettikleri satıştan elde ettikleri kazançları 11 bin lira sınırını aşmayan kişilerin bu vergiyi ödeme yükümlülükleri bulunmamaktadır.

Değer Artış Kazancı Kaç Yıl?

Bir taşınmazın satışından elde edilen kazancın değer artışı kazancı olarak kabul edilmesi için taşınmazın satın alınma tarihinden sonraki 5 yıl içerisinde elden çıkarılmış olması şartı aranmaktadır. Taşınmaz satın alındıktan sonraki 5 yıl içerisinde elden çıkarılır ve satın alındığı fiyatın üzerinde yer alan istisna sınırını aşan bir bedel ile satılarak kazanç elde edilirse bu durumda değer artış kazancı vergisi ödenmesi gerekir. Ancak 5 yılın dolmasının ardından yapılan satışlardan elde edilen kazanç tutarı ne kadar yüksek olursa olsun bunun üzerinden vergi ödenmesi söz konusu değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz