2016 yılı içerisinde taşınmaz malını satan ve bu yıl değer artış kazancı vergisini ödemekle yükümlü olanlar, verginin ilk taksit ödemelerini Mart ayı içerisinde gerçekleştirdi. Değ

Değer Artış Kazancı Vergisi İçin İkinci Taksitler
2016 yılı içerisinde taşınmaz malını satan ve bu yıl değer artış kazancı vergisini ödemekle yükümlü olanlar, verginin ilk taksit ödemelerini Mart ayı içerisinde gerçekleştirdi. Değer artış kazancı vergisinin ikinci taksit dönemi ise yaklaşmış durumda.

Değer Artış Kazancı Vergisi
Taşınmaz malın elde edilmesinin sonrasındaki beş yıl içerisinde elden çıkarılması durumunda, elde edilen kazanç değer artış kazancı olup, vergiye tabi tutuluyor. 2016 yılı içerisinde taşınmaz malını satan kişiler, bu yıl içerisinde değer artış kazancı vergisini ödemekle yükümlü oluyor. Vergi ödemeleri için öncelikle beyanname veriliyor ve vergi, yıl içinde iki eşit taksit halinde ödeniyor. Değer artış kazancı vergisi için istisna sınırları belirleniyor. Bu yıl için belirlenmiş olan sınır 11 bin TL olup, bu sınırın üzerinde gelir elde eden kişiler vergiyi ödüyor. 
2017 Yılında Değer Artış Kazancı Vergisinin 2. Taksitleri
Değer artış kazancı vergisinin ilk taksit ödemeleri Mart ayında gerçekleştirildi. Verginin ikinci taksitleri ise Temmuz ayı içerisinde ödeniyor. Bu yıl içinde gerçekleştirilen taşınmaz mal satışları için ödenecek olan vergi, 2017 yılı içerisinde olacak. 
Gelir vergisinde beyanname ve ödeme işlemleri, ilgili vergi dairesinde yapılabiliyor. Bağlı olunan vergi dairesindeki hesap bildirilir ise diğer vergi dairelerine, elden ya da internet bankacılığı aracılığı ile anlaşmalı banka şubelerine ve www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların kredi kartı ile ödeme yapılması mümkün oluyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.