Son dönemlerde artık krediyle satış ile yabancılara gayrimenkul satışları için değerleme raporu istenmekte. Ancak kısa bir süre sonra ikinci el konut satışları içinde bu rapor mecburi olacak. İşte detaylar..

Konut satışlarında gerçek değeri öğrenmek için değerleme raporu kullanılmaktadır. Şimdilik kredili konut satışlarında bir değer raporu istenmekte. Kısa süre önce yabancıların ülkemizden satın aldığı konutlar için de bu rapor mecburi kılınmıştı. Yeni gelen haberlere göre tüm gayrimenkuller için yani ikinci el satışlarında da ekspertiz raporu şart koşuluyor.

Konut fiyatları sürekli değişiyor!

Son haberlerde herhangi bir gayrimenkulün değerinin daima artabileceği işaret ediliyor. Değerinin azalması da görülmektedir. Bir konutun konumu, bina yaşı ve buna benzer özellikleri piyasa fiyatını etkilemektedir. Bu değerleme ile satışı yapılacak yada alınacak olan gayrimenkullerde bir fiyat tespiti yapılıyor.

Sigorta için rapor şart!

Tek satış için değil, sigorta yapmak içinde ekspertiz raporu isteniyor. Buna verilecek bir örnek ise DASK poliçesinde binanın değeri ve eşya değeri için ekspertiz yapılmakta. Yapılan ekspertizler doğru olarak yapılmadığı halde oluşacak hasar sırasında daha düşük bir ödeme yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl tam 867 binden fazla rapor ile 1 milyon 843 bin 253 taşınmaz değerlendirildi. 921 bin değerlendirme ise konutlar için yapılmıştı. Konut kredilerinde faiz oranlarının artması satışı azalttığı için bu yıl yüzde 25 oranında bu tespit azalış gösterdi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz