Ülkemizde binlerce vatandaş evine gelen Değerli Konut Vergisi tebligatlarına itiraz etmek için ayağa kalkmış durumda. Peki değerli konut vergisine nasıl itiraz edilir? İşte detaylar…

Evlerimizin değeri devlet tarafından 5 milyon TL üzerinde olması halinde  Değerli Konut Vergisi (DKV) tebligatları gönderilmeye başladı. Tebligatları alanlar ise çoğunlukla şok olarak tebligatları alıp itiraz etmeye başladı.

Evlerin değeri 5 milyon TL ile 7.5 milyon TL arasında ise binde 3, 7.500.001 TL ile 10 milyon TL arasında ise binde 6, 10.000.001 TL’yi aşanlar için yüzde 1 vergi alınıyor. Peki itiraz nasıl yapılıyor?

Vatandaşlar tebligat ellerine ulaştıktan 15 gün içerisinde itiraz etmek hakkına sahip.

Yazılacak olan itiraz dilekçesi ile alakalı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Kadastro Dairesi Başkanlığı tarafınca işlemin yapılış usulünde eksiklikler kurallarına uyulmaması halinde tebliğ edilmemiş olması ve raporun tarafınıza iletilmemesi devlet lehine kullanılması konuları üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor.

İtiraz dilekçesine eklenmesi gereken konular ise şöyle;

  • 1. Konutunuza ait, en son takdir komisyonlarınca belirlenmiş değerler esas alınarak bugün itibariyle belediyeden alınan emlak vergi değerini gösterir belge,
  • 2. Konutunuz ile aynı durumda olan ve emsal teşkil edebilecek yeni tarihli bir emlak satış işlemine dair evraklar,
  • 3. Emsal konutların satış ilanlarında talep edilen bedelleri gösteren gazete ilan sayfaları,
  • 4. Konutu yeni almışsanız konutun alımına ilişkin varsa fatura yoksa tapu senedi,
  • 5. SPK onaylı bir gayrimenkul değerleme şirketine yaptırılacak değerleme raporu,
  • 6. Komşularınızdan konutu banka kredisi ile almış olanlar var ise, bu işlemelere ait ulaşabildiğiniz banka ekspertiz raporları,
  • 7. Konutunuz sigorta ettirilmiş ise sigorta şirketince belirlenen değeri gösteren evraklar.

Tüm bu yukarıda yazan eklemeleri size göre uyarlayıp dilekçeye vermeniz doğrultusunda işlem başlayacak ve gerekli düzenleme yapılacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz