Yeni vergi düzenlemelerinin genel kurulda görüşmeleri henüz devam ediyor. Yeni düzenleme içerisinde yer alan vergilerden birisi ise ‘değerli konut vergisi’ oluyor. Peki kimler ne kadar vergi ödeyecek? İşte detaylar…

Yeni vergi paketi mecliste komisyondan geçmiş ve genel kurulda henüz konuşulmaya devam ediyor. Paketin içerisinde ki yeni vergi tipi ‘değerli konut vergisi’. Emlak vergisi ödemek zorunda olan mükelleflerin, taşınmaz değerleri 5 milyon TL’yi geçiyorsa konut vergisi de ödemek zorunda kalacaklar.

Elbette en fazla merak edilen konu yeni vergi oranı ve ne zaman ödeneceği oluyor.

1- Değeri kim belirliyor?

Yeni konut vergisinde yeni bir değer belirleme süresi başladı. Mülk sahipleri zaten emlak vergisini yıldan yıla yapılmış olan güncellemeler ile ödemekte. Şimdi yeni bir değer vergisi daha çıkınca kafalar karıştı. Değeri ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile yetkilendirdiği şirketler belirliyor.

2- Mükellefiyet ne zaman başlıyor?

Taşınmazın emlak vergisine esas değeri ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne belirlenen değerinden en az 5 milyon TL olması gerekmekte. Değer tamam ise, takip eden yıldan itibaren vergi mükellefiyeti başlıyor.

3- Vergi nasıl hesaplanacak?

Verginin matrahı, emlak vergi değeri ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce belirlenen değerden hangisi yüksekse, yüksek olan dikkate alınacak.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ ORANLARI

Konut Değeri                        Verginin Oranı

5 milyon TL ile 7, 5 milyon TL arasında ise Binde 3

7.500.001 TL ile 10 milyon TL arasında ise Binde 6

10.000.001 TL’yi aşanlar için……….. Binde 10

Örnek verecek olursak eğer, 6 milyon TL değerli bir konut var ve oran binde 3 oluyor. Bu bakımdan 18 bin TL vergi ödeyeceksiniz.

4- Beyanname ne zaman verilecek? Ödeme nasıl yapılacak?

Konut değeri 5 milyon TL’den yüksek olanların Şubat 20’ye dek beyanname vermeleri gerekmekte. Ödeme için iki taksit olacağı düşünülüyor. Şubat ve Ağustos olarak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz