Değerli konut vergisinde konut ve matrahına yönelik düzeltme ile beraber istisna ve muafiyet yenilendi. 7221 sayılı kanun 20 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Konuyu özetleyerek devam edelim. Sizlerinde bildiği gibi 7194 sayılı kanun ile beraber değerli konut vergisi DKV ihdas edildi. Bu verginin Tapu Kadastro TKGM tarafından belirlenen değeri yada emlak vergisi değerine baktığımızda 5 milyon lirayı aşan konutların sahipleri vergi ödemek zorunda kalıyordu. Ancak yenilenen kanunla beraber bir dğeişiklik söz konusu.

Yenilenen kurallarla beraber özellikle yeni istisnalarla alakalı sizlerden çok soru geldi ve gelecek olan soruları hemen cevaplandırmak istedik. Konut maliklerinin gelecek yıl ödemesi gerekse bile şimdiden vergi yüklerini merak ettiklerini biliyoruz. Düzenleme ile beraber sadece emlak vergisi değerleri ele alınacak. 2020 yılı emlak vergisi 5 milyon lirayı aşan malik yada intifa hakkı sahipleri 2021 yılında bu vergiyi elektronik ortamda büyük ihtimal verecek ve iki taksit halinde Şubat ile Ağustos ayında ödeyecekler.

Ayrıca vergi tek seferlik olmayıp her yıl ödenecektir.

  • – 5 milyon lira ile 7,5 milyon lira arası olanlar: 5 milyonu aşan kısım üzerinden binde 3 oranında
  • – 7,5 milyon lira ile 10 milyon lira arası olanlar: 7,5 milyon liralık kısım için 7.500 lira, 7,5 milyon lirayı aşan kısım için binde 6 oranında
  • – 10 milyon liradan fazla olanlar: 10 milyon liralık kısım için 22.500 lira, 10 milyon lirayı aşan kısım için binde 10 oranında vergi ödeyecekler.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz