Ak Parti İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz tarafından atılan imza sayesinde mecliste teklifte bulunan 5 milyon TL ve üzerinde olan mülklerden ‘Değerli Konut Vergisi’ alınacak. Daha önceki yazımızda da değerli konut vergisinin geleceği konusunda bilgi vermiştik. Şimdi ise atılan imza sayesinde Değerli Konut Vergisi’nden tam 100 bin konut etkilenecek. Bu konutların 80 bini de İstanbul’da yerini alıyor.

Meclise sunulan teklif kapsamında yüksek gelirli kişilere gelecek olan vergi artışından tam 50 bin kişi etkilenecek. Teklif ile bina vergi değeri, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 5 milyon TL üzerinde olan konutlar için Değerli Konut Vergisi alınacaktır. Elde edilen bilgilere göre yaklaşık 100 bin konut bu durumu kapsamaktadır. Konutların yaklaşık 80 bininin İstanbul’da yer aldığı biliniyor.

5 milyon lira ile 7.5 milyon lira arasında değişen konutlar yıllık binde 3, 7.5 ile 10 milyon lira arasında yer alan konutlar yıllık binde 6, 10 milyon liranın üzerinde olan konutlarda yıllık binde 10 vergi ödeyecek. Bu teklif ile amaç yüksek geliri olanların daha fazla vergi ödemesidir. 50 bin kişinin yüksek gelirli olduğu ve bu vergiden etkileneceğini belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz