Türkiye’nin gündeminde yer alan ve vatandaşları alakadar eden “Değerli konut vergisi ve itiraz yolları” hakkında bazı bilgileri sizlere aktaracağız.

Kısa süre önce TBMM‘de kabul edilmiş ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlükte olan Değerli Konut Vergisi’ne ciddi fiyatlarla belirlenmişti. Hatta tebligatların gönderildiği bile ortaya çıktı. Açıkçası devlet bütçesi içerisinde küçük bir yeri olsa bile ekonomik olarak çok eleştirildiğini

5 Milyon Sınırı Bulunuyor!

Dijital olarak hizmet veren kanun ile beraber bir değişiklik yapılması halinde eleştiri olmasına rağmen değeri 5 milyon lira üzerinde olan taşınmazlar bu konu ile yakından ilgili oluyor.

Değerli konut vergisine meslek nitelikli taşınmazların değeri gerçek anlamda 5 milyon ile 7.5 milyon lira arasında olanların binde 3 ödemesi yapması gerekiyor. 7.5 milyon ile 10 milyon arasında olanların binde 6 ve 10 milyon üzeri olanların binde 10 vergi ödemesi gerekiyor. Değerli konut vergisi aslında konut veya intifa hakkı olanların her ikisi yoksa eğer malik gibi tasarruf eden kişilerin ödemesi gerekiyor.

İtiraz nasıl yapılacak?

Mülk sahibi olanların belirlenmiş olan değere 15 gün içerisinde itiraz edebilme hakkı bulunuyor. Sizlerde www.tasinmazdegerleme.tkgm.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numaranız ile değerleme sonucunu görebilirsiniz. Bu bakımdan itiraz için 15 gün sürenizin olduğunu unutmayın. Bu süre ise tebligat geldikten itibaren başlıyor.Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne itiraz edebilirsiniz. Bunun için en yakın bölge müdürlüğüne gidip destek almanız gerekiyor.

Sizlerinde sormak istediği sorular varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz