Son zamanlarda yükselişte olan demir fiyatları, 9 Haziran tarihine kadar düşüş göstermez ise müteahhitler iş bırakma eyleminde bulunacak. Olası eylem gerçekleşir ise bir ay boyunca

Demir Fiyatları Düşmezse İş Bırakma Eylemi Yapılacak
Son zamanlarda yükselişte olan demir fiyatları, 9 Haziran tarihine kadar düşüş göstermez ise müteahhitler iş bırakma eyleminde bulunacak. Olası eylem gerçekleşir ise bir ay boyunca sürecek.
120 Bin Müteahhit İş Bırakacak
Demir fiyatlarının yükselmesi nedeni ile inşaat sektöründe son zamanlarda birtakım sıkıntılar yaşanıyordu. Sektörün canlandığı, hareketlendiği dönemde en büyük sıkıntının demir fiyatları olması nedeniyle 120 bin müteahhit 9 Haziran tarihinde iş bırakma eyleminde bulunma kararı aldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İnşaat Sektör Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitler Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, konu ile ilgili şu şekilde açıklamada bulundu;
“Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci ile istişare halinde kalarak, 15 gündür direndiğimizi, fakat 9 Haziran’a kadar demir fiyatlarında aşağı yönde somut bir iyileşme olmadığı ve tedarikinin kolaylaşmadığı takdirde üyelerimizden ve birliklerimizden gelen yoğun talep üzerine Konfederasyon Yönetiminin birlik ve federasyon başkanlarımızla son bir istişare yaparak, muhtemel bir iş durdurma ve paydos çağrısı yapacağımızı ve bu paydosun daha geniş kitlelere seslenerek desteklenmesine yönelik çağrıda bulunacağımızı üzülerek kamuoyu ile paylaşıyoruz”
KDV Yüzde 9’a Düşmeli
Tahir Tellioğlu, hareketliliğini koruyan inşaat sektörünün önündeki en büyük engellerden biri olan demir fiyatına müdahale edilmesi gerektiğini, çözüm adına başvurulan yollardan sonuç çıkmaması durumunda da KDV fiyatının düşürülmesi gerektiğini, “Demir fiyatlarını düşürme noktasında çeşitli enstrümanları kullanmak mümkün. Bunlardan çözüm bulamadıkları takdirde demirdeki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 9’a düşürülmesini talep ediyoruz” şeklinde sözleri ile belirtti.
“Ülkenin Lokomotifi İnşaat, İnşaatın ise Demir”
Tellioğlu, demir fiyatlarının ani artışından, üreticilerin talep şikayetinin yersiz olduğundan şu sözleri ile bahsetti; “Son 4 ayda kilosu 1600 liradan 2 bin 100- 2 bin 250 liraya geldi. Demir üreticileri isteyene istediği kadar demir temin edilebileceklerini söylerken piyasada durum bunun tam tersi. Şimdi alırsan kilosu 2 bin 200 lira, 45 gün beklersen 2 bin lira deniyor. Haliyle firmalar da fiyatın rayına oturmasını bekliyor. Bir de demirin 8’lik, 10’luk, 12’lik, 14’lük 16’lık türleri var. Bunların bir kısmı var bir kısmı yok. İnternetten ihale ile satış oluyor. 1-2 saatlik sürede talep topluyorlar. Kimsenin haberi yok ki talep etsin. Sonra üretici iç piyasada talep yok diyor, oysa ciddi oranda bekleyen talep var. Ülkenin lokomotifi inşaat, inşaatın ise demir. Bu ürünün alternatifi yok” 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.