İnşaat Sektöründe Yükselen Demir Fiyatları Kriz Yarattı

 

Yılsonuna sayılı günler kala inşaat sektöründe yaşanan krizde iyice gün yüzüne çıkmaya başladı. Konut satışlarını arttırmak için inşaat firmaları fiyatlarda indirime gitmeyi sürdürürken artan maliyetlere rağmen düşen konut fiyatları konut üreticilerini zorlamaya devam ediyor. Özellikle de artan demir fiyatları inşaat sektörünü zorlamaya devam ederken konu hakkında yazılı bir açıklama da Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt’tan geldi. Özyurt gerekli önlemler alınmazsa pek çok inşaatın yarım kalacağını ya da inşaat firmalarının istifa ile karşı karşıya kalacağını iddia etti.

Maliyet Artışı Engellenemez Düzeyde Yükseliyor

 

İnşaat sektörünün Türk ekonomisinin belkemiği olduğu yönünde uyarılarda bulunan Özyurt alınan önlemlerin yetersiz kaldığı ve sektörün yaşadığı sorunların artık konut üreticileri tarafından tolere edilemeyecek boyutlara geldiğini söyledi. Demir fiyatlarının son 9 aylık süreçte nerede ise yüzde 90 seviyesinde yükseldiği belirtilirken beton fiyatların da yüzde 30 – 40 seviyesinde bir artış yaşandığı görülüyor. Satış rakamlarının düşmesini istemeyen müteahhitler yaşanan bu artışları kendi bünyelerinde tolere etme yoluna giderken ancak artan inşaat maliyetleri artık fiyatlara yansıyacak gibi görünüyor.

Sorunun Çözümü İçin KDV Muafiyeti Uygulanmalı

 

Artan inşaat maliyeti oranları nedeni ile inşaat sektörü sıkıntılı zamanla geçirmeye devam ederken bu sorunun çözümü için ortaya atılan en etkili çözüm ise inşaat sektörü için KDV muafiyeti getirilmesi olarak öne çıkıyor. Yaşanan maliyet artışına şu anda olumlu bir etkide bulunulmasının oldukça zor olduğu belirtilirken geçici bir süreliğine sorunun çözümü için inşaat sektörüne KDV muafiyetinin getirilmesi ya da inşaat sektörünün alacaklarının vergi iadesinden mahsup edilmesi olarak gösteriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz