Demir Fiyatları Nihayet Düştü

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, bir süredir müteahhitlerin en büyük sorunu haline gelen demir fiyatlarındaki sorun nihayet çözüldü.

İş Bırakma Eylemine İptal Kararı

Bir süredir büyük bir sorun haline gelen demir fiyatları, tam anlamı ile krize neden olmuştu. Yüksek demir fiyatlarından dolayı demir bulunamaması nedeni ile müteahhitler 9 Haziran tarihinde iş bırakma eylemi yapma kararı almıştı. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, demir fiyatlarının bin 950 TL’ye düştüğünü belirtti. Tahir Tellioğlu’nun yaptığı açıklamalar; “Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, demirdeki gümrük vergisini düşüreceklerini açıkladı. Ayrıca fiyatlar istediğimiz seviyelere doğru geriliyor. Şu anda tonu 1.950 liraya kadar indi. Biraz daha düşme eğiliminde. Ramazan ayı sonuna kadar 1.900-1.800 liralara kadar düşer. Bizim derdimiz üzüm yemek, maksadımız işlerin yürümesiydi” şeklinde oldu.

İhracatta Düşüş Devam Etti

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine bakıldığında, Ocak ve Mayıs ayları arasındaki dönem sürecine ihracat çeliği ihracatı yüzde 11 oranında düşüş göstererek 2,7 milyon tona geriledi. Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, inşaat sektörü temsilcilerinin iç piyasada demir bulamamalarından yakınmalarının yersiz olduğunu şu sözleri ile belirtti;  “2008 yılında 10.3 milyon ton olan inşaat çeliği ihracatımız, 2012 yılında yüzde 17 azalış ile 8.5 milyon tona, 2016 yılında yüzde 32 azalış ile 7 milyon tona geriledi. Ocak-Mayıs döneminde iddia edilenin aksine düşüş devam etti. Bu da ürünlerin artan bir oranda iç piyasaya verildiğini gösteriyor”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz