Denetçiler kimdir? Denetçi ne anlama gelir? Denetçiler nasıl seçilir? İşte denetçiler hakkında merak ettikleriniz…

Denetçi Kimdir?

Denetçi anlam bakımından kat sakinleri kuruluna bir vekil olarak yönetici yada yönetimi denetleyen kişi anlamına gelir.

Denetçinin Görevleri Nelerdir?

Yönetim planı kapsamında denetçi seçme hakkında bilgiler ve görevlerine dair bilgiler bulunuyor. Ancak yönetim planında böyle bir madde yoksa, denetimi kat sakinleri kurulu yapacaktır. Bunun dışında yeterli oy toplanarak, yönetim planında bir değişiklik yapılır ve denetçi hususu belirlenir.

Denetçi Ücret Alır Mı?

Kat sakinleri kurulu eğer karar almışsa, denetçiler sunmuş oldukları hizmetten dolayı bir ücret alır. Genel kurala göre ise denetçi ücretsiz görev yapmalıdır. Eğer denetçi ücret isterse ve kat sakinleri bu durumu kabul etmez ise, denetçi görevi bırakır ve kimse denetçi olmaya zorlanamaz.

Denetçiler ve Denetim Kurulu Nasıl Seçilir?

Denetçi veya denetim kurulu nasıl seçilir hepimiz merak ediyor. Kat sakinleri kurulu içerisinden seçilmesi yasalar gereği şarttır.

Denetçiler yöneticiler ile aynı anda seçilir. Daha sonra ise genel kurulda yöneticilerin ve denetçilerin bildirmesi sonucu görevleri biter. Kat sakinleri kurulu haklı bir durum olduğu zaman yönetici yada denetçileri değiştirme hakkına sahiptir.

Yönetim planı kapsamında denetçi seçme ile alakalı bir hüküm bulunmuyorsa, bu etkiyi kat malikleri kurulu kullanır. Ancak kat sayısı çok veya az olması bir önem teşkil etmediği için denetçi olması için bir zorunluluk bulunmuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz