Deniz Manzaramı Kapattın Diye Komşusuna Dava Açtı!

 

Geçtiğimiz günlerde gelen habere göre Muğla’nın Datça ilçesinde yaşam süren bir kişi komşusuna yaptığı tadilat nedeni ile deniz manzarasını kapattığına dair dava açtı. Açılan dava da ise konu olan tadilat uygun bulunmayarak yıkılmasına yani eski haline gelmesine karar verilince komşu, sonucu temyiz gönderdi.

Muğla’nın Datça ilçesinde yaşam süren ve bu evi yazlık olarak kullanmakta olan bir vatandaş, komşusunun tadilat yaptığını ve yaptığı tadilatın kendi evine engel olduğunu görerek deniz manzarasını kapattığı tespitinde bulundu. Yapılan bu tespiti yargıya taşıyarak, Datça Asliye Hukuk Mahkemesine başvuran vatandaş, davası kabul görülerek evinin planına ve mimarına uygun olmadığı halde tadilat yaptığı ve bu tadilatın kendi deniz manzarasını etkilediğini bildirdi. Bu durumda ise hakim, yapılanın imara uygun olmaması nedeni ile yapılan tadilatın yıkımına, eski haline getirilmesine karar verdi.

Komşudan Verilen Karara İtiraz

 

Davalının yani tadilatı yapan komşunun deniz manzarası kapandı davası hakkında verilen karara itiraz ettiği, kasıtlı bir hareket etmediğini dile getirerek temyize gönderdi. Hakimin verdiği kararda davacının maddi tazminatı kabul etmesine dair temyizden gelen dosyada davalının hiçbir kusuru olmadığı görülerek kabul edilmiştir. Fakat Datça’da tadilat yapan komşu ne olursa olsun yaptığı tadilatı yıkmak durumunda kalacağı da sonuç da görülmektedir. Buna göre yapılar da tadilata dair uyarılarda bulunmanız gerektiğini de bu haber ile sizlere hatırlatmak istedik.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz