Gayrimenkul kiralama zamanı bazı mülk sahipleri kiracısına güvenmek adına kira bedeli kadar veya anlaşılan tutarda depozito bedeli talep etmekte. Kiracının evi boşaltması durumunda ise evin durumuna göre, depozitonun bir kısmı yada tamamı kiracıya geri verilebiliyor. Ancak bazı durumlarda da bu depozitonun tamamı geri ödenmiyor. Bu değişkenlik ise evde yer alan hasarlar ile ölçülmekte. Bazı mülk sahipleri ise depozitoyu verme konusunda sıkıntılar oluşturabiliyor. Peki ev sahibinden depozitonuzu nasıl alırsınız?

Depozito miktarı nasıl belirleniyor?

Ev sahipleri kiraya verecekleri zaman sizden bir depozito bedeli talep ediyor. Borçlar Kanunu kapsamında bazı sınırlamalar yer almış olsa bile, iki taraf arasında ortak bir tutar belirlenebiliyor. Yada üç kira bedelini geçmeyecek şekilde ücret belirlenebiliyor.

Ev sahibinden depozito nasıl alınır?

Kiracının depozitoyu geri alması için mutlaka kira anlaşmasının bitmiş ve evi boşaltmış olması gerekmektedir. Normal olarak eve herhangi bir hasar vermemiş ve sözleşmede yer alan şartların yerine getirilmiş olması halinde bu depozito kiracıya geri verilir. Kira sözleşmesinin feshinden sonra 3 ay içerisinde ev sahibi kiracısına sözleşme ile alakalı bir dava açtığını veya icra ile iflas yoluyla takip aldığını söylememiş ise, depozito tutarı kiracının isteğiyle beraber banka hesabına yatırılmaktadır.

Ev sahibi depozitoyu vermek istemezse ne yapılmalı?

Depozitonuzu istediğiniz ancak ev sahibi depozitoyu vermiyor? Ne yapmalısınız? Genel anlamda bu sürecin hızlı ve sorunsuz işlenmesi adına kiracı ile ev sahibi ortak bir alanda buluşması gerekmektedir. Ev sahibinin depozitoyu ödememesi yada evin hasar durumunu çok daha fazla gösterip kesinti yapması durumunda, kiracı ev sahibine icra takibi açtırması ve talep etmesi gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz