Depozito Son Kira Yerine Geçer Mi?

Kiralamalarda genelde ilk kira bedeli ile beraber verilen güvence parasına depozito adı verilmektedir. Bu para kiraya veren tarafın onayı olmadan çekilemeyecek bir vadeli banka hesabına yatırılarak taşınmazın boşaltılarak teslim edilmesine kadar bu hesapta muhafaza edilmelidir. Ev sahipleri ile kiracıları en çok karşı karşıya getiren konulardan biride depozitodur. Peki, depozito son kira yerine geçer mi?

Depozito Nereye Yatırılır?

Çatılı işyeri ve konut kiralamaları için uygulanan kurallara göre imzalanan kira sözleşmesi gereğince kiracının bir güvence verme sorumluluğu bulunuyorsa bu güvence 3 aylık kira bedeli tutarı ile sınırlandırılmaktadır. Yani aylık kira bedeli bin lira olan bir kiracıdan ev sahibi en fazla 3 bin liraya kadar güvence parası talep etme hakkına sahiptir. Bu tutar her iki tarafın da onayı ile paranın çekilebileceği vadeli tasarruf hesabına yatırılmaktadır. Ancak mahkemenin bu paranın her iki taraftan birine ödenmesine dair karar vermesi ya da kesinleşmiş mahkeme kararı bulunması durumunda banka bu parayı tek bir tarafa da ödeyebilmektedir.

Son Kira Depozito Sayılır Mı?

Depozito kira bedeli olarak kabul edilmemekle beraber kiracının taşınmazdan son kirasını ödemeden ayrılması durumunda ev sahiplerinin kiralama işleminde almış oldukları teminat parası içerisinden kiracının kira borcunu tahsil etme hakkı bulunmaktadır. Çünkü depozito parasının ana amacı zaten taşınmaz sahiplerinin mağdur olmasını önlemek olup, kiracının kirayı ödemeden gitmesi durumunda ev sahibi bu zararı tazmin etmek adına son kirayı depozitodan alma hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz