Ev sahibinin kiracısından ilk görüşmede istemiş olduğu masraflar içerisinde yer alan depozito bedeli, mal sahibinin kiracısına güvenmesi adına ödenilen bir ücrettir. Peki depozito yasal mıdır? İşte detaylar…

Depozito yasal mı?

Ev kiralamalarında mal sahibinin kiracısıyla görüşmesi sırasında ilk olarak talep etmiş olduğu ücretler içerisinde bulunan depozito bedeli, bir nevi kiracının mal sahibine güvenini sağlaması olarak ifade ediliyor. İlk defa kiralama işlemi yapacak olan ve depozito bedelini ilk defa duyan kiracılar ise bu durumun yasal olup olmadığını araştırmaya başlıyor?

4 Şubat 2011 tarihinde Resmi Gazete ile duyurulan 6098 sayılı Borçlar Kanununca depozitonun alınmasına ve depozitonun verilmesine yönelik bazı detaylar yer alıyor. Kanunun 342. maddesine göre Kiracının güven vermesi adı altında depozito bedelinde ev sahibinin haklarını koruması gibi kiracı için de bazı hakların korunması adına bilgiler bulunuyor. Ev sahipleri kiracılarından istedikleri miktarda depozito bedeli talep edemeyecek.
Kanun kapsamında mal sahibi kiracısına, en fazla üç aylık kira bedeli ücreti talep edebiliyor. Yasallığı ise şöyle ifade edilmekte.

Kiracının güvence vermesi

342 madde: Konut veya çatılı işyerleri kiralamasında sözleşme içerisinde kiracıya güven verme borcu olması halinde, üç aylık kira bedeli geçilmemelidir. Güvence olarak para kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmeyecek şekilde, vadeli bir tasarruf hesabına yatırılır. Kıymetli evrakı ise bankada kalır.

Bu bakımdan depoziyo yasal olup, üç aylık bedeli geçmeyecek şekilde talep edilebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz