Deprem sırasında içerideyseniz

Deprem sırasında içerideyseniz aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

Yere düşürmek; sağlam bir masanın veya başka bir mobilya parçasının altına girerek KAPAK al; ve çalkalama durana kadar AÇIK TUTUN. Yakınınızda bir masa veya masa yoksa, yüzünüzü ve başınızı kollarınızla örtün ve binanın iç köşesine çömelin.
Camlardan, pencerelerden, dış kapılardan ve duvarlardan ve aydınlatma armatürleri veya mobilya gibi düşebilecek her şeyden uzak durun.
Deprem varken, orada kalın. Düşebilecek ağır bir ışık fikstürünün altında değilseniz, başınızı bir yastıkla tutun ve koruyun. Bu durumda, en yakın güvenli yere gidin.
Güçlü bir şekilde desteklenen, yük taşıyan bir kapı olduğunu ve size yakın olduğunu biliyorsanız bir kapı kullanmayın. Birçok iç kapı hafifçe inşa edilmiştir ve koruma sağlamaz.
Çalkalama durana kadar içeride kalın ve dışarı çıkmanız güvenlidir. Çalkalama sırasında binadan çıkmayın. Araştırmalar, yaralanmaların çoğunun binaların içindeki insanlar bina içinde farklı bir yere taşınmaya veya ayrılmaya çalıştıklarında meydana geldiğini göstermiştir.
Asansörleri KULLANMAYIN.
Elektriğin kesilebileceğini veya yağmurlama sistemlerinin veya yangın alarmlarının açılabileceğini unutmayın.

Bir deprem sırasında açık havadaysanız

Bir deprem sırasında açık havadaysanız aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

Burada kal.
Binalardan, sokak lambalarından ve elektrik kablolarından uzaklaşın.
Açıkta kaldıktan sonra, sallama durana kadar orada kalın. En büyük tehlike doğrudan binaların dışında, çıkışlarda ve dış duvarların yanındadır.

Deprem sırasında hareketli bir araçdaysanız

Deprem sırasında hareketli bir araçdaysanız aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

Güvenlik izin verdiği kadar çabuk durun ve araçta kalın. Binaların, ağaçların, üst geçitlerin ve elektrik kablolarının yakınında veya altında durmaktan kaçının.
Deprem durduktan sonra dikkatli olun. Depremden zarar görmüş olabilecek yollardan, köprülerden veya rampalardan kaçının.

Enkaz altında sıkışıp kalırsanız

Bir deprem sırasında veya sonrasında enkaz altında kalırsanız aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

Bir kibrit yakmayın.
Hareket etmeyin veya toz atmayın.
Ağzınızı bir mendil veya kıyafetle örtün.
Kurtarıcıların sizi bulabilmesi için bir boruya veya duvara dokunun. Varsa düdük kullanın. Sadece son çare olarak bağır. Bağırmak tehlikeli miktarlarda toz solumanıza neden olabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz