Deprem Erken Uyarı Sistemi İçin Düğmeye Basıldı

Birinci derece deprem riski taşıyan ve son derece hareketli bir fay hattı üzerinde yer alan Türkiye’nin sahip olduğu 81 ilden ne yazık ki 55 tanesi birinci derece riskli deprem hattı üzerinde bulunuyor. Nüfus yoğunluğu dikkate alındığında nüfusun büyük bir bölümünün yüksek deprem riski taşıyan bu illerde ikamet etmesi de deprem riskinin çok daha ciddiye alınması zorunluluğunu ortaya koyuyor. Son dönemde kentsel dönüşüm projeleri ile binaların sağlamlaştırılmaya başlanması ve depreme dayanıklı konut üretimine ağırlık verilmesi gibi bir dizi önlem alınsa da deprem erken uyarı sistemi gibi çok daha ciddi önlemlerin alınması da zorunlu görülüyor.

99 Depremi Milat Oldu

Türk tarihinin en büyük felaketlerinden biri olan 1999 Büyük Marmara Depremi aynı zamanda ülkemiz için bir milat oldu. Yaşanan büyük yıkım ve ortaya çıkan yüksek can kaybı nedeni ile hükümet düğmeye basarak oldukça ciddi önlemleri hayata geçirmeye başladı. Deprem sonrasında bina risk analizi zorunlu hale getirildi ve depreme dayanıksız olduğu belirlenen binalar yıkılarak yerine depreme dayanıklı binalar inşa edilmeye başladı. Alınan önlemlere ek olarak alınması gereken önemli bir önlem daha olduğunu belirten uzmanlar Meksika’yı örnek göstererek ülkemizde de benzer bir deprem erken uyarı sistemi kurulmasının zorunlu olduğunu iddia etti.

Meksika’da 1,5 Dakika Önce Deprem Alarmı Verildi

Hatırlanacağı üzere Meksika’da Eylül ayında büyüklüğü 8.2 olan son derece ciddi bir deprem yaşanmış, erken uyarı sistemi devreye girerek 1,5 dakika önce depremi haber vermişti. Yaşanan depremin son derece büyük olmasına rağmen can kaybı sadece 112 olarak gerçekleşmişti. Türkiye’de benzer bir sistem üzerinde çalışıldığı, erken uyarı alarmının yanı sıra binalarda can kaybını azaltmak için deprem ile beraber doğalgaz ve elektrik hatlarının kesilmesinin sağlanacağı da belirtiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz