Binalara Deprem Güvenliği ve Asansör Şartnamesi Kanunu Geldi!

 

Bugün çıkan resmi gazete üzerinde yayımlanan binalara deprem güvenliği ve asansör şartnamesi gündeme oturmuş olup, Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ’te Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile konu hakkında gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

 

2019’da Yürürlüğe Girecek!

 

Yeni Deprem Güvenliği Sistemleri Genel Teknik Şartnamesi ile Asansör ve Yürüyen Merdiven/Bant Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olup, şartnameye yönelik olan açıklamalar resmi gazete üzerinde yayımlanarak bildirildi. Deprem Güvenliği Sistemleri Genel Teknik Şartnamesi, deprem yalıtımında yer alan elastomer ve eğri yüzeyli sürtünmeli yalıtım birimlerinin kullanılmasında zorunluluğu kapsamaktadır.

 

Şartname ile Deprem Sorunu Çözülmesi Bekleniyor!

 

Deprem Güvenliği Sistemleri Genel Teknik Şartnamesi, binaların yapım aşamasında iken, taşıyıcı özelliğinin artması ve bu şekilde etki eden devrem kuvvetlerinin azalması beklenmektedir. Bu konu tabi ki yalıtılmış olan bina üzerinde doğal titreşim periyodunun da uzamasına ve bununla birlikte enerji tüketme kapasitesinde artışın gözlemlenmesini hedef almıştır.

 

Asansör Şartnamesi ile Kalıcı Çözüm!

 

Asansör ve Yürüyen Merdiven/Bant Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi, konut, işyeri, otel, sağlık tesisleri, kamu binaları gibi yapılara ait olan asansör ve yürüyen merdiven bakımlarını, güncel yönetmeliğe uygun şekilde yapılmasını kapsamakta olup, her türlü işçiliğin test gibi konuları devreye alma konusunu içermektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz