Kentsel dönüşüm kapsamında faydalanmak isteyen kişiler yetkili kuruluşlar vasıtasıyla deprem risk raporu almalıdır. Peki deprem risk raporu nedir ve nasıl alınır? İşte detaylar…

Deprem risk raporu nedir?

Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşların bu projeden yararlanması için Bakanlığın yetki vermiş olduğu kuruluşlardan bir deprem risk raporu hazırlatması gerekmektedir. Yetki verilmeyen şirketlerden alınan raporların ise bir geçerlilik taşımadığını belirtelim. Bu bakımdan bakanlığın yetkilendirdiği yerlerden risk raporu alınması zorunlu bir işlemdir.

Deprem risk raporu alınması için herhangi bir binada yer alan vatandaşın yetki kuruluşlara başvurması yeterli olacaktır. Ortak bir karara ise gerek yok. Yani tüm maliklerin onayına gerek yok. İsteyen gidip başvurabilir.

Deprem risk raporu nasıl alınır?

Deprem risk raporu almanız için bazı adımları atmanız gerekiyor. Bu adımların başında ise risk raporu ile ilgili olan Belediye İmar Müdürlüğü yada Tapu müdürlüğüne gidip başvurmanız üzerine size bir proje verilecektir. Bu projeden sonra ise işin yarısı bitmiş oluyor.

Ardından ise eğer varsa daha önceden alınan raporlarla beraber başvuru dilekçesi ve tapu fotokopisi istenmektedir. Olmazsa olmaz ise nüfus cüzdan fotokopisi istenmektedir. Bu evraklarla beraber dilekçeyi doldurup, yetkili kuruluşlara başvuru yapabilir ve bina için hemen risk rapor çalışması başlayacaktır. Yetkililer sizlerin deprem risk analizi ederek, sizlere deprem risk raporunu takdim edecektir.

Sizlerde konu hakkında sorularınız veya merak ettikleriniz olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz