Deprem Risk Raporu Nereden, Nasıl Alınır?

Bir binanın depreme karşı olan dayanıklılığını ölçmek için yapılan özel çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin detaylı olarak yer aldığı rapora deprem risk raporu adı verilmektedir. Son dönemde kentsel dönüşüm projeleri ile hayatımıza giren deprem risk raporu nereden, nasıl alınır?

Deprem Risk Raporu Nasıl Alınır?

Risk raporu alınmak istenen binada yaşayan kat maliklerinden birinin ya da bu kişinin vekalet verdiği yasal temsilcisinin tapu fotokopisi, kimlik belgesi, diğer kat maliklerini ve bu kat maliklerine ait olan arsa paylarını gösteren belgeyi eklediği deprem risk raporu dilekçesi ile ilgili kuruma başvuruda bulunması yeterlidir. Yapılan başvuru incelendikten sonra yetkili kurum tarafından gelinerek yapılan denetleme sonucunda elde edilen veriler derlenerek deprem risk raporu oluşturulur.

Deprem Risk Raporu Nereden Alınır?

Deprem risk raporu başvurusu Bakanlığa, belediyelere, il özel idarelerine veyahut da bakanlık tarafından yetkilendirilen kurum ya da kuruluşlara başvuruda bulunulabilmektedir. Riskli yapı raporu çıkarılması için bir kanuni zorunluluk bulunmamakla beraber oturduğu binanın depreme karşı dayanıklı olduğunu bilerek, huzurlu bir şekilde binasında sevdikleriyle güvenli bir yaşam isteyen kişilerin yaptırmaları önerilmektedir. Özellikle de birinci derece deprem riski taşıyan bölgelerde bu raporun alınmasına daha fazla önem verilmeli, daha önce deprem geçirmiş binaların mevcut durumları mutlak suretle değerlendirmeye alınmalıdır. Deprem risk raporu sonucu riskli yapı ilan edilen binaların yıkılmasına karar verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz