Deprem Riski Yüksek Olan İstanbul İlçeleri Açıklandı

99 yılında gerçekleşen ve büyük bir yıkıma neden olan Büyük Marmara Depreminin ardından İstanbul başta olmak üzere deprem riski yüksek bölgelerde büyük bir seferberlik ilan edilmişti. Kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğunlaştığı İstanbul hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bölgede bulunan 4 fay hattının ömrünü tamamladığına dikkat çekerek deprem riski yüksek olan İstanbul ilçelerinin isimlerini açıkladı.

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Mutlaka Hızlanmalı

Bakan Özhaseki İstanbul’da sahil şeridi başta olmak üzere Sarıyer’den Avcılara, Kartal’dan Beykoz’a ve Büyükçekmece’ye doğru uzanan bölgenin İstanbul’un deprem riski en yüksek bölgeleri arasında bulunduğunu söyledi. 1999 yılında çıkarılan deprem yönetmeliğinin ardından bu tarihten sonra yapılan binaların daha sağlam binalar olarak kabul edildiği belirtilirken bu tarihten önce yapılan 15 milyon bina stoku bulunduğu açıklandı. Bu binaların büyük bir bölümünün yıkılma riski yüksek binalar olduğu belirtilerek bu binaların büyük bir hızla kentsel dönüşümle yenilenmesi gerekiyor.

Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak?

Uzmanlar bu konuda ortak bir görüş birliğine varamasa da büyük depremin 2030 yılına kadar meydana geleceğine yönelik tahmin ağırlık basıyor. Uzmanların büyük bir bölümü depremin bu tarihe kadar olacağını öngörüyor. Deprem için kesin bir tarih verilmese de depremin en geç 2050 yılına kadar kesin olarak meydana geleceği belirtiliyor. Depremin en düşük 7 şiddetinde olacağı belirtilirken bu tarihe kadar kentsel dönüşüm çalışmalarının tamamlanması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz