Deprem Sigortası Yaptıran Kişilerin Sayıları Çok Düşük

Türkiye’nin oldukça hareketli olan deprem fay hatları üzerinde yer almasına rağmen ne yazık ki hala deprem sigortası oranları oldukça düşük seviyelerde yer alıyor.  Yaşanan büyük depremin ardından zorunlu hale getirilen ve olası bir depremde yaşanan maddi kayıpların telafi edilmesini sağlamak amacını taşıyan DASK son derece düşük bir maliyete sahip olmasına rağmen tercih edilmiyor.

Yıllık DASK Ücreti Ne Kadar?

Doğal Afetler Sigortaları Kurumu DASK bilindiği üzere her yıl yenilenen bir sigorta poliçesinden oluşuyor. Bu poliçe devam ettiği sürece yaşanan herhangi bir depremde sigortaya konu olan taşınmazda ortaya çıkan maddi zarar sigorta poliçesi tarafından tazmin ediliyor. DASK ücreti yıllık olarak ödeniyor ve ortalama olarak yıllık 250 lira bir tutar yatırılması gerekiyor. Yani ayda sadece yaklaşık 20 lira ödeyerek yaşayabileceğiniz büyük maddi kayıpları telafi edebiliyorsunuz.

Konutların Sadece Yarısı Güvence Altına Alındı

Yapılan kanuni değişiklikler ve uygulanan yasal yükümlülükler sonucunda DASK yaptıran kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Ancak alınan tüm önlemlere ve zorunluluklara rağmen şu anda ülkemizde bulunan toplam konut sayısının sadece yüzde 47’si DASK güvencesi altında bulunuyor. Yani hala her iki kişiden biri bile DASK yaptırmıyor. Uygulamanın hayata geçirildiği 1999 yılında sadece 500 bin konut güvence altına alınırken günümüzde ise bu sayı 8,4 milyon seviyesine ulaştı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz