Deprem Sigortası Yaptırmayan Kişilere Uygulanan Cezalar Nelerdir?

Olası bir deprem felaketinin ardından ortaya çıkacak olan maddi hasarların tazmini için yaptırılan Zorunlu Deprem Sigortası DASK büyük bir önem taşımasına rağmen hala ne yazık ki pek çok kişi tarafından önemsenmemektedir. Konutlarda zorunlu tutulan deprem sigortası isteyen kişiler tarafından iş yerlerine de yaptırılabiliyor. Zorunlu tutulmasına rağmen pek çok kişinin yaptırmadığı zorunlu deprem sigortasının yaptırılmaması durumunda uygulanacak olan bazı yaptırımlarda bulunuyor. Peki, deprem sigortası yaptırmayan kişilere uygulanan cezalar nelerdir?

DASK Yaptırmak Zorunlu Mu?

Türkiye’nin deprem riski yüksek olan bir bölgede bulunması nedeniyle olası bir depremden sonra ortaya çıkacak olan yüksek zararın tazmin edilebilmesi için DASK zorunlu tutulmaktadır. Yani adından da anlaşılacağı üzere Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılması mecburi olan bir sigorta türüdür. Ancak zorunlu deprem sigortasının cezası bulunmamaktadır. Yani zorunlu deprem sigortası yaptırmamanın cezası yoktur. Ancak satış ve kiralama işlemlerinde deprem sigortası yaptırılmış olması şartı aranır.

Bu nedenle konutlarını satmak ya da kiralamak isteyen kişilerin zorunlu olarak bu sigortayı yaptırmaları gerekir. Yine konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin de mutlaka satış işlemlerinin yapılabilmesi için yapılan DASK poliçelerinin yanı sıra konut kredisi taksitleri bitene kadar bu poliçeyi her yıl yenilemeleri zorunlu tutulur. Burada bankanın amacı kredi borcunu tahsil edene kadar taşınmazın bir deprem ile zarar görmesi durumunda alacağı tazmin edebilmek istemesidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz