Deprem Sonrası Yapılması Gerekenler

 

Geçtiğimiz günlerde Yalova Çınarcık merkezi olmak üzere 4,1 şiddetinde deprem meydana gelmişti. Deprem yakın illerde hissedildi. Özellikle İstanbul’da hissedilmesi ile birlikte halk tarafından korkuya kapılmasına neden olurken akıllarda deprem sonrası yapılması gerekenler neler sorusu gelmeye başladı.

Depremden Sonra Evde Yapılması Gerekenler ( AHDER )

 

AHDER ( Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği ) tarafından depremden sonra evde yapılması gerekenler neler şeklinde önemli bir liste hazırladı.

 

Öncelik İlkyardım

 

Deprem sonrasında ilk yardım için öncelik kendiniz olmalısınız. Ancak ilk yardım konusunda yeteri kadar eğitime tabii olmadıysanız eğer müdahalede bulunmayınız.

 

Panikle Ayakkabılarınızı Giymeyi Unutmayın

 

Birçok kişi deprem yaşandıktan sonra panik içerisinde hemen kendisini dışarı atıyor. Bu esnada ayakkabılarını giymeden dışarı çıkılması demek depremin verdiği zararla birlikte cam kırıkları, yıkıntılar gibi etkenler ayaklarınıza zarar verebilecektir.

 

Öncelik Emniyetli Yerlerde Durmak

 

Depremin verdiği etki nedeniyle bazı bölgeler tehlikeli olabilir. Deprem anında yıkılmaya yüz tutmuş bir yapının altında durmak tehlikeli olacaktır. Bu nedenle emniyetli yerlerde bulunmanız çok önemlidir.

 

Elektriği Kapatın

 

Evlerde bulunan teknolojik cihazlar veya diğer günlük kullanımda olan TV, Kombi veya diğer elektrikle çalışan ya da gazla çalışan makinaların elektriklerini çekin. Hatta mümkün mertebe şalterleri, su vanalarını ve gaz vanasını kapalı konuma getirin.

 

Panik Yapmayın, Sakin Olun

 

Depremin olduğu zaman çoğu insan bir yapının içerisinde oluyor. Kimisi evinde, kimisi işyerinde veya herhangi bir kapalı alanda olabiliyor. Deprem sona erdikten sonra bulunduğunuz yapının hasarını kontrol edin. Panik yapmayın ve sakinliğinizi koruyun. Bulunduğunuz yapıdan sakin bir şekilde uzaklaşın. Deprem oluştuktan sonra artçı depremler meydana gelecektir. İlk depremden zarar görmüş yapının artçılarla birlikte yıkılma riski olabilir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz