Ülkemizin Yüzde 93’ü Deprem Riski Altında

 

İstanbul’un Afetlere Hazırlık Çalışmaları Değerlendirme Toplantısına katılan İçişleri Bakan Süleyman Soylu, depremle ilgili olarak bazı detaylar üzerine konuştu.  Topraklarımızın yüzde 93’ünün deprem riski altında olduğuna değinerek açılış konuşmasında bulundu.

Soylu, Kendi hayatımız süresince bize deprem denk gelmeyebilir. Mevcut yapının içinde biz oturmayabiliriz ancak çocuklarımız, komşularımız oturabilir. İleriki nesillere bu bombayı miras olarak bırakmamamız gerekiyor şeklinde açıklamada bulundu.

Doğal afetlerin genelinden bahseden Soylu, dere yataklarına yapılan yapıların, depreme dayanıklı yapıların inşa edilmesinin, heyelan bölgelerine yerleşim yerlerinin kurulması insanoğlunun elindedir.

 

17 Ağustos Depremi Yeni Gelişmelere Yol Açtı

 

17 Ağustos depremine de değinen Soylu, “Büyük bir imtihandı. Türkiye’de yeni gelişmelere yol açan, milletimizin devletin ortaya koyduğu bu çaresizliğe defalarca önemli bir şekilde fatura kestiği süreci birlikte yaşadık.” ifadesini kullandı.

Ülkemiz topraklarının yüzde 93’ü, nüfusumuzun da yüzde 98’i deprem riski altındadır. Ülkemizde 1900’lü yılların başından bugüne kadar 200’ün üzerinde depremin meydana geldiğini ve toplamda 86 bin vatandaşımızın deprem nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini belirterek sözlerine devam etti. 17 Ağustos Marmara depreminde 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiğini 43 bin 953 kişinin de yaralandığını belirtti.

 

Soylu, İstanbul’dan Örnek Verdi

 

İstanbul gerek nüfus, gerekse ekonomik olarak Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birisi. Türkiye nüfusunun yüzde 18,6’sını İstanbul oluşturuyor. Yüzde 40 oranında ülke ekonomisine can veriyor. Olası bir depremin İstanbul’a verebileceği zararı konuşmaya bile gerek yok. Bu nedenle her zaman depreme hazırlıklı olmak gerektiği gibi doğru yaşam alanları da inşa etmeliyiz dedi.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz