Deprem testi hangi araçlarla yapıldığını ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız işte cevabı;

T.S. 10465/1982 – TS EN 12504 – 1/2002 TS EN 12390 – 3/2002 Standartlarına göre binalarda uygulanmakta olan Deprem testi yapmak için aşağıda olan işlemler ve araçlar kullanılarak gerçekleşmektedir.

Schmidt Çekici: Deprem testinin uygulaması olacak olan binanın TSE standartlarında Schmidt çekici okumaları gerçekleştirilir. Bu sonuçlar doğrultusunda da bina yapısının tümüyle alakalı değerlendirme yapılması konusunda bilgi verir.

Çelik Donatı Tespiti: Deprem testinin uygulaması olan binada Ferroscan PS200 adında olan cihazı ile beraber betonarme ögesinin kapsamında donatının aralıkları ve çapları, etriye çapları, aralıkları ve paspayı tespiti olur. Edilen tespit sonucunda da grafikler şeklinde yorum yapılır.

Donatı Dedektörü: Karot ekibi tarafından oluşturulan çalışmalarda uygun görülen bölümlerden karot numunesi alınmadan önce mevcut olan kısmı kesmemek için çelik donatıların, betonarme ögesini ya da elektrik hatlarının geçtiği kısımların olduğu bölgelerin tespiti yapılır ve yapının zarar görmeyecek şekilde karot alınmasını sağlayan bir dedektördür.

Karot Alımı: Burada amaç binanın beton kalitesini tespit etmektir. TSE standartlarına göre uygun şekilde numune alma kısmı gerçekleşir ve numune alımından kaynaklı olan boşluklarda harç sayesinde doldurulur.

Basınç Dayanım Tayini ve Raporlama: Binadan alınan test ile Laboratuvara getirilir ve karot numuneleri standartlara göre özel makinelerde işlemi yapılır. Testler en son teknolojiyle uygulanır ve sonuçlar bilgisayar kısmında raporlanır.

Değerlendirme: Sonuçlar uzman mühendisler tarafından değerlendirmesi yapılır ve röleve kontrolü yapılır. Sonuç rapor halinde sunulur ve sahibine teslim işlemi gerçekleşir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz