Deprem Yasası Meclis Görüşmeleri İçin Gün Sayıyor

Şimdiye kadar düzenlenen en kapsamlı deprem yasası tasarısı mecliste görüşmeleri için geri sayıma başladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki şimdiye kadar depremle ilgili hazırlanan en kapsamlı kanun tasarısına imza attıklarını söyledi. Hazırlanan kanun tasarısı meclisin gündeminin uygun olduğu bir dönemde görüşmeye alınacak ve bu alanda pek çok önemli yeniliği hayata geçirecek.

Kentsel Dönüşüm Önündeki Engeller Kaldırılacak

Yapılacak olan yasa değişikliği ile beraber kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılmasına engel olan pek çok sorun ortadan kaldırılacak. Yine bu kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak ve dönüşüm çalışmalarının doğru şekilde yapılmasını sağlayacak yeniliklerde hayata geçirilmiş olacak. Yerinde dönüşüm benimsenecek ve kentsel dönüşüme evini veren herkesin yine aynı bölge içerisinde ev sahibi olması sağlanacak. Yine gönüllülük esası temel alınarak isteyen kişilerin başka bölgelere taşınmasına da yardımcı olunacak.

Düşük Katlı Binalara İzin Verilecek

Kentsel dönüşüm ile beraber hayatımıza giren çok katlı binalar içinde yasal düzenlemeler yapılacak. Yüksek katlı binalara izin verilmeyecek ve gökdelen siteler bu şekilde azaltılacak. Yöresel mimari tarzının benimsendiği, mahalle konseptinin işlendiği kentsel dönüşüm projeleri işlenecek. Bu kapsamda tek tek binaların alındığı kentsel dönüşüm projelerinin yerine mahalleler kentsel dönüşüme alınacak ve tüm alt yapı çalışmaları buna göre şekillendirilerek kentsel dönüşüm çalışması gerçekleştirilerek hak sahiplerine teslim edilecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz