Elazığ’da kısa süre önce yaşadığımız depremle beraber güvenli bina ve depremin getirdiği zararları en aza indirecek önlemler gibi bir çok deprem sigortası da gündeme gelmiş durumda. Depremden önce birçok önlem almamız gerekiyor. Hepimiz bunun farkındayız. Asıl soru ise konutların yüzde kaçı DASK’lı? İşte Elazığ ve deprem sigortası hakkında merak edilenler…

DASK nedir?

Bugün sizlere kısaca DASK nedir bundan bahsedelim. Zorunlu deprem sigortası meskenleri kapsayan bir sigorta çeşididir. Amaç ise depremin verebileceği maddi zararları vatandaşların zor durum sırasında maddi olarak yüklerini hafifletmek için geliyor.

Ülkemizde DASK’lı bina oranı nedir?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK yönetiminden gelen verilere baktığımızda ülke genelinde zorunlu deprem sigortasını oranı yüzde 54 olarak karşımıza çıkıyor. Hazırda 17 milyon 682 bin konutun 9.5 milyonun zorunlu sigortası bulunmaktadır.

Elazığ’da 123 bin konuttan sadece 43 bin tane konutun DASK’lı olduğu belirtildi. Toplamda konutların yüzde 35’i olarak görülüyor. Malatya ilimizde ise 165 bin konuttan sadece 63 bin tanesi zorunlu deprem sigortası bulunmaktadır.

DASK’tan 205 milyon liralık ödeme

1999 yılından sonra 2000 yılında kurulan DASK’ın şimdiye dek 30 bin hasar dosyası ile 205 milyon lira ödeme yaptığı açıklandı. Bu ödemelerin ise 135 milyon lirası 2011 yılındaki VAN depreminde ki hasarlı yapılar için gerçekleştiği ifade edildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz