Depreme Dayanıklılık Raporu Nasıl Alınır?

Yapının depreme ne kadar dayanıklı olduğunu, deprem meydana geldiği takdirde ne gibi hasarların oluşabileceğinin tespitini yapan raporlara “Depreme dayanıklılık raporu” deniyor.

Depreme Dayanıklılık Raporu Nedir?

Depreme dayanıklılık raporu sayesinde, söz konusu yapının depreme ne kadar dayanıklı olduğunu, bir depremin meydana gelmesi durumunda yapının ne kadar dayanabileceğini ve alabileceği hasarlar belirleniyor. Rapor için yapılan bina kontrollerinde beş kata kadar olan binalarda, bodrum katta en az üç kolonda çalışma yapılıyor. 5 katın üzerinde olan binalarda ise en az beş kolonda çalışma yapılıyor.

Depreme Dayanıklılık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlamlık ve depreme dayanıklılık çalışmalarını, uygun bir fiyat belirlenmesi takdirinde inşaat firmaları yapabiliyor. Ayrıca rapor adına yapılan testleri, Yapı ve Deprem Uygulama Araştırma Merkezleri de yapabiliyor. Depreme dayanıklılık raporu adına yapılan başvurudan sonra, söz konusu binada yapılan teknik incelemeler ile birlikte bir ya da iki hafta gibi bir süre içerisinde depreme dayanıklılık raporu hazırlanabiliyor.

Depreme Dayanıklılık Raporu Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Depreme dayanıklılık raporu için başvururken öncelikle başvuru dilekçesi gerekiyor. Başvuru dilekçesinin yanı sıra yapı adına kira sözleşme fotokopisi ya da tapu fotokopisinin bulundurulması gerekiyor. Şirket ya da şahsa ait resmi belgeler, örneğin vergi levhası ya da çalışma izin belgesi gerekiyor. Ve yetkili kişiye ait olan nüfuz cüzdanı fotokopisi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz