Depreme Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Türkiye’nin deprem fay hattı üzerinde yer alması ve bu fay hatlarının büyük bir bölümünün hareketli olması depreme karşı önlemlerin alınmasını zorunlu kılmaktadır. Özellikle de depreme dayanıklılık testi binalar için büyük önem taşımaktadır. Yapılacak olan bu test sonucunda binanın depremde ne kadar zarar göreceği ya da yıkılma riski olup olmadığı dahi anlaşılabilmektedir. Peki, binalarda depreme dayanıklılık testi nasıl yapılmaktadır?

Depreme Dayanıklılık Testini Kim Yapar?

Ülkemizde bu testi yapmaya yetkili olan belirli inşaat firmaları yaparken buna ek olarak Yapı ve Deprem Uygulama Araştırma Merkezleri de bu testi yapabiliyor. Testin yapılabilmesi için öncelikle belirtilen tutarın yatırılması gerekiyor. Ardından belirlenen günde yetkili ekipler gelerek gerekli ölçümleri yapmakta ve ilgili binanın deprem karşısındaki dayanıklılığı tespit edilmektedir. Binanın kolonları üzerinden yapılan ölçümler ile binanın olası bir deprem karşısındaki dayanıklılığı tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması sağlanıyor.

Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır?

Depreme dayanıklılık testi için uygulanacak olan yöntemi binanın kat sayısı ortaya çıkarmaktadır. 5 kata kadar olan binalarda binanın 3 kolonu üzerinde, daha yüksek olan binalarda ise 5 kolon üzerinde gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Kolon üzerinde donatı tespiti yapıldıktan sonra karot alımı yapılarak ikinci aşamaya geçilir. Bunlara ek olarak basınç dayanım testi, karot yerinin doldurulması ve proje kontrolü yapılır. Tüm bunların sonunda rapor yazılarak süreç tamamlanmış olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz