Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2030 yılına kadar büyük bir deprem beklendiği yönündeki açıklamalara karşılık olarak, Türkiye’nin bulunduğu bölge olarak riskli olduğunu

Depreme Hazırlık Olarak Her Yıl 500 bin Konut Yenilenecek
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2030 yılına kadar büyük bir deprem beklendiği yönündeki açıklamalara karşılık olarak, Türkiye’nin bulunduğu bölge olarak riskli olduğunu belirtti. Olası bir depreme karşılık olarak hazırlıklı olmamız gerektiğini ve bunun için de önümüzdeki 10-15 yıl boyunca her yıl içerisinde 500 bin konutun yenilenmek zorunda olduğunu açıkladı.
Depreme hazırlıkların yanı sıra, kentsel dönüşüm çalışmaları ve doğuda teröristlerin yakıp, yıktığı alanların yenilenmesi ile ilgili de bilgi veren Mehmet Özhaseki’nin açıklamaları; “Türkiye deprem bölgesinde. Çok da sağlıksız konutlara sahibiz. Hedef olarak önümüzdeki 10-15 yıl içinde her yıl 400-500 bin binayı değiştirerek depreme hazırlıklı hale gelmemiz lazım. Bilim adamları 2030’a kadar büyük deprem olacak gibi söylemlerde bulunuyorsa bizim hazırlıklı olmamız lazım. Her yıl 500 bin civarında konutu yenilememiz icap ediyor. Bir taraftan da güneydoğuda teröristlerin yaktığı yıktığı yerler var. Fikirtepe de bitecek inşallah. İzmir’de Karabağlar’da başlattık, devam edecek. Doğuda 70 bin civarı hasarlı binamız var ” şeklinde oldu.
Mehmet Özhaseki, İmar yönetmeliğindeki değişiklik ile alakalı olarak, her ilin iklim yapısı ile ilgili ayrı bir imar yönetmeliği olması gerektiğini belirtti. Tüm illere, imar yönetmeliğinin belli başlı kurallarının yazılıp yollandığı, söz konusu her il ile alakalı eklenmesi gereken tedbirlerin cevaben beklendiğini söyledi. Tüm illerden gelen cevaplar doğrultusunda her birinin onaylanacağı ve ayrı olarak imar yönetmeliğinin çıkacağının da altını çizdi.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.