Depremin Etkisini Azaltacak Buluş Türkler ’den!

 

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim görevlilerince yapılan, uygulandığı yapılarda depremin etkisini %50 oranında azaltacak olan amortisör sistemi geliştirildi.

Türkiye’deki 5 veya 8 katlı binalarda uygulanabilen Türkiye’nin gerçek deprem kayıtlarıyla test edilmiş ola TÜBİTAK tarafından da onay olan sistem “Depreme Duyarlı Yapıların MR Damperlerle Kontrolü” olarak adlandırılıyor. Savunma Sanayiinde ve diğer alanlarda da kullanılması öngörülüyor.

SAÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Osman Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük mühendislik fakültesi olduğuna değinerek doğal afetlerden birisi olan depremle ilgili olarak Jeofizik, inşaat mühendisliği ve makine mühendisliklerinin ortaklaşa çalıştıklarını dile getirdi.

Geleceğe yönelik önemli projelerden birisi olacağına değinen Dr. Ali Osman Ayhan “Burada yapılan akademik çalışmaların gerçek hayata maksimum fayda getirecek şekilde aktarılabilmesi için gerçek yapıların ölçeğinde bu çalışmaların sağlaması ve optimum hale getirilmesi gerekecek.” dedi.

Deprem Etkisini Yüzde 50 Azaltacak Amortisör Sistem

 

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Engin konuyla ilgili açıklamada bulunmayı ihmal etmedi. Tahsin Engin, ‘’ deprem öldürmez binalar öldürür örneğini vererek deprem anında canlıların zarar görmesini en aza indirmek istediklerini söyledi. ‘’

Uzaktan Kumanda ile kontrol edilen sistemin akıllı sistem olduğuna değinen Engin, deprem anında gelen titreşimle birlikte sistem devreye girecek ve o binayı koruyacak kalkanı devreye alacak dedi.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz