Dere Yapı Yaklaşma Sınırı Nedir Neden Uygulanır?

 

İmar planları hazırlanırken yapıların yapılışlarına göre bazı unsurlar devreye girmekte olup, bu konulardan birisi de dere yapı yaklaşma sınırı olarak görülmektedir. Buna göre ise derelerin kenarlarına yapılan konutların bir yaklaşma sınırının olduğunu göstermekte olan bu sınır hakkında birçok soru işareti bulunmakta olup, buna göre ise dere yapı yaklaşma sınırı nedir ve neden uygulanır konuların da sizlere açıklamalarda bulunacağız.

Dere Yapı Yaklaşma Sınırı

 

İmar planları hazırlanırken yapılan konutun dere kenarında bulunması bunun yaklaşma sınırını ortaya çıkarmakta olup, kanunlara göre dere yapı yaklaşma sınırı binanın durumuna göre belirlense de kanun kapsamında 100 metrelik yapı yaklaşma mesafesi kullanılmaktadır. Fakat yapının durumu hakkında bilgi net bir yaklaşma sınırı belirlenmek için önemli unsurlardan olup, buna göre ise yapıların parsel yüz ölçümünün yüzde 60’ı hesaplayarak belirlenebilir.

Dere Yapı Yaklaşma Sınırı Neden Uygulanır?

 

Yapılan binaların herhangi bir nedenle çökme gibi riske girmemesi nedeni ile yapılan yapının dere gibi kenarlarda olması dere yapı yaklaşma sınırı neden uygulanır sorusuna cevap olacaktır. Buna göre dere yapı yaklaşma sınırı yukarıda belirttiğimiz gibi uygulansa da binanın durumu bu hesaplamaya etki ettiği gibi derelerin durumu da hesaplamaya etki etmektedir. Örneğin tarım amacı ile kullanılan derelerin yaklaşma sınırı farklı iken, içme suyu havzası için kullanılan sınır daha farklıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz