Taşınmaz Değerleme Sistemi Hakkındaki Detaylar Belli Oldu

 

Ülkemizde en çok vergi kaçakçılığının yapıldığı sektörlerden gayrimenkul, yeni düzenlemeler ile karşı karşıya. Yapılan usulsüz satış ve beyanlar adına harekete geçen hükümet, konuyla ilgili yeni çalışmalar yapmaya başladı. Bunun adına oluşturulan Taşınmaz Değerleme Sistemi, özellikle taşınmaz varlıkların gerçek değeri ile tapu dairesinde gösterilen değeri arasındaki devasa farkı ortadan kaldırıyor.

 

Taşınmaz Değerleme Sistemi ile Tanışın

 

TDS üzerinden işlem görecek olan gayrimenkuller, bu sayede tapuda farklı bir değerin gösterilmesiyle karşı karşıya kalmayacak. Gerçek değer ne ise tapuda da bu değer ile karşılaşılacak. Böylelikle vergi ödemeleri gibi noktalarda usulsüzlüğün yapılması önlenmiş olacak. Ayrıca alıcının hakları da göz önünde bulunduruluyor.

Yeni sistem ile birlikte belirlenen fiyatların altına inilmesine engellenecek. MLS ile oluşturulan tablo neticesinde tapuda belirli değerin altına inilmesi önleneceği gibi bu sayede ortaya dev bir farkın çıkması da önlenmiş olacak. Yapılan açıklamalara göre bakanlık yeni sistem üzerinde tam 10 yıldır çalışıyor. Yani titizlikle hazırlanan bir sistem söz konusu denilebilir.

 

Dev Tapu Farkı Ortadan Kalkıyor

 

Taşınmaz Değerleme Sistemi devreye girdiği takdirde örneğin tapuda 250.000 TL olarak gösterilmiş 400.000 TL satışlı bir konutun gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi durumunda binde iki olan emlak vergisi 500 TL’den tam olarak 800 TL’ye çıkacak. Yüzde 3 olan tapu harcı ise 7500 TL’den 12.000 TL’ye yükselmiş olacak. Ekimden sonra yüzde 3’lük değer yüzde 4 olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz