Devlet 18 Uygulaması ile Arsanın En Fazla Ne Kadarını Alır?

18 Uygulaması Nedir?

Öncelikle 18 uygulamasını anlatmak istiyorum. 18 uygulaması devletin binalı ve binasız imara açılmış bölgelerinde arazinin parsellere ayrılıp buraya hizmet getire bilmesi için devletin aldığı belli bir kısımdır.

Bu maddenin genel amacı imar planlamasıdır. Yani kadastral bir bölgenin, arazinin imar planlarına göre tekrar düzenlenmesidir. Bir şehrin gelişmesindeki en büyük etken imar planlamasıdır. İmar planlaması yapılmayan şehirlerde gelişme kaydedilemez. Bu sebepten dolayı da belediyelere ve valiliklere imar hukukundaki 18. madde ile imar planlamasını yapabilme yetkisi verilmiştir. Eğer doğru ve düzgün yapılan bir imar planı varsa, o şehirde çarpık kentleşmeden eser kalmamaktadır. Bu yüzden de 18. madde uygulaması büyük önem taşımaktadır. Tabi ki bu maddeye itiraz hakkınızda bulunmaktadır. Mahkemelere yapacağınız başvurularla 18. maddeye itiraz etme hakkınız vardır.

Devlet 18 Uygulaması ile Arsanın En Fazla Ne Kadarını Alır?

18 uygulaması ile devlet, yol park gibi bir çok alanı halka hizmet götürmek için istiyor. Bunun ölçüsünü genel olarak belediyedeki mühendisler hesaplar ve şehir planlaması için ne kadar miktar istendiğine bakar. Fakat bu hesapların sonucunda genel olarak %35 i geçmeyecek şekilde ayarlanır. Yani 18 uygulaması ile devlet arsanın ne kadarını alır sonucunda %35 diyebiliriz.

Bu yasalarda sadece arsalar için değil tüm insanların eşyaları için geçerlidir. Yani insanların mallarını genel olarak %35 i devletindir. Mesela arazilerde çıkan su gibi kaynakların eğer arazinin yüzeyinin 15 metre altındaysa bu da devletin olarak sayılır. Fakat bunu tabiî ki devlet alıp kullanmaz. İmara açılan bölge yeni uygulamalara göre hemen belediyenin durumuna göre şehir planlaması yapılır ve parseller dikilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz