Devlet Kamu Taşınmazlarından 4,5 Milyar TL Kazandı

Kamunun mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan 2017 yılında devlet 4,5 milyar liralık satış, kira ve irtifak hakkı geliri elde etti. Elde edilen gelir 2016 yılında elde edilen gelir ile kıyaslandığında toplamda yüzde 30,6 gibi dikkat çekici bir oranda artış yaşandığı görüldü.

2B Satışları Artışta Büyük Pay Sahibi Oldu

Yaşanan bu büyük artışın en büyük nedeni olarak ise 2B arazi satışları gösterildi. Hazinenin kasasına 2017 yılında gerçekleştirilen 2B arazi satışları ile beraber toplamda 1,3 milyar lira para girişi gerçekleşti. Arsa ve arazi satışlarında diğer kalemlerden 962 milyon lira ve tarım arazileri satışlarından da 108 milyon lira kazanç sağlayan devletin kasasına taşınmaz satış gelirleri kaleminde toplamda 2,3 milyarı aşan bir tutar elde edildi.

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Desteklenecek

Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre devlet kentsel dönüşümü desteklemek amacı ile 7,3 milyar metrekarelik toplam büyüklüğe sahip 11 bin 130 tahsisi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devredecek. Yine aynı amaç doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 4,7 milyon büyüklüğe sahip rezerv alanı hakkından yararlanırken 2B arazi satışlarından elde edilen toplam gelirden de 217 milyon lira almaya hak kazanacak. Sosyal konut üretimini desteklemek amacı ile de TOKİ’ye 17,5 milyon metrekarelik arazi devri gerçekleştirilecek. 2B arazi başvuruları 7 Mart itibari ile sona erecek ancak tarım arazilerinin satışı için tanınan süre ise 7 Eylül’de dolacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz