Devlete Ait Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Hazine arazileri; spor ve sosyal nitelikli amaçlarda kullanılabileceği gibi, balıkçı barınağı, ağaçlandırma işlemleri, yüksek öğretim kurumlarına tahsisli taşınmazlar, okul ve kurumlar için kantin, salon gibi yerler ve buna benzer amaçlarla da kullanılmak üzere kiralama işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Hazineye ait olan taşınmazlar, devletin hüküm ve tasarrufu altında olan taşınmazların kiralanma süresi en fazla on yıl olarak belirleniyor. İdarece, kiralama işlemleri beş yıllık dönemler şeklinde uygulanıyor. Turistik tesisler, enerji üretimi tesisleri ile iletim ve dağıtım tesis ve şebekelerinin ihtiyacı olan araziler, doğal faz iletim, dağıtım ve depolama tesis ve şebekelerinin ihtiyacı olan arazilerin kiralanma süresi on yılı aşabiliyor.

Hazine arazisini kiralamak isteyen kişiler, belirlenmiş olan kiralama koşullarına uyduğu takdirde, kiralama sebebini ve taşınmazın sınırlarını da belirten bir dilekçe ile söz konusu taşınmazın bulunduğu Defterdarlığa/Mal Müdürlüğüne müracaat ediyor.

Dilekçe örneği şu şekilde;

……………DEFTERDARLIĞINA
………….İli, …………………. İlçesi, ………………. Mah/Köy’de bulunan mülkiyeti Hazineye ait ……………Pafta,…….……..Ada……..Parsel numaralı ………………………….m2 yüzölçümlü taşınmazı kiralamak/İrtifak Hakkı Tesisi istiyorum.
Bilgi ve gereğini arz ederim  ……./……../20.…

…………….  VALİLİK/KAYMAKAMLIK MAKAMINA

Ekli krokide ada, pafta ve parsel numarası belirtilen ……. Dekarlık Hazine arazisi/Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazi üzerinde …………………… türleri ile özel ağaçlandırma/özel erozyon kontrolü/özel orman fidanlığı/özel imar-ihya/özel enerji ormanı çalışması yapmak istiyorum.
EKLER:
Ek-1 Harita/Kroki/Tapu

ADRES:

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz