Devlete borçlu olan kişilere uygulanan kamu haczinin nasıl kaldırılacağı sorusu son zamanlarda birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Günümüzde devlete olan borcunu ödemeyen kiş

Kamu Haczi Nasıl Kaldırılır?
Devlete borçlu olan kişilere uygulanan kamu haczinin nasıl kaldırılacağı sorusu son zamanlarda birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Günümüzde devlete olan borcunu ödemeyen kişilere devlet tarafından haciz işlemi uygulanmaktadır. Kişilerin üzerinde olan bu haczi kaldırmaları için ise iki farklı yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem diğer hacizlerde de olduğu gibi borcun ödenmesi ve alacaklının avukatının icra dairesine borcun bittiğine dair kapalı bir zarf göndermesi ile gerçekleşir. Bu durumun sonucunda kişinin üzerindeki haciz kaldırılır. Haczin kaldırılacağı diğer yöntem ise İcra İflas Kanununa göre belirlenmiş olan zamanın dolmasıyla yani zaman aşımı ile gerçekleşir. Bu aşamada üzerinizdeki haczi kaldırmak için borcunuzu ödemeniz gerekecektir. 
Gayrimenkul Satışına Devletten Haciz Engeli
Eğer devlete karşı borcunuz varsa, devlet sahip olduğunuz gayrimenkullere el koyabilir ve satışını durdurabilir. Hacizli mal varlığınızı satma gibi bir imkânınız kesinlikle bulunmamaktadır. Borcunuzu ödemeden taşınmazınız üzerindeki haciz kaldırılmayacak ve haczedilebilecektir. Ortadaki sorunu kaldırmanız için borcunuzu tamamen ödemeniz gerekecektir. Büyük sorunlar ile karşılaşmamak için sürekli olarak kamu borçlarınızı takip etmelisiniz. 
Vergi Dairesi Haciz İşlemlerini Ne Zaman Yapar?
Vergi daireleri borçlulara karşı uyguladığı işlemlerin hepsini kanunlar çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Zamanında ödemediğiniz borçlar için Vergi Dairesi en kısa zamanda ödeme emri düzenlemektedir. Bu bildirimin yapılmasıyla birlikte borcun tahsili için cebri takip işlemine de başlamaktadır. 
Haciz Kaldırıldıktan Sonraki İşlem Nasıl Yürür?
Alacaklı avukatının icra dairesine zarf göndermesinden sonra icra dairesi harekete geçer ve haczi kaldırmak için çalışmalara başlar. Borç kaldırıldıktan sonra daire tarafından ilgili kurumlara bilgilendirme yapılır. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.