Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır, Başvuru Nasıl Yapılır?

 

Milli Tarım Projesi başta olmak üzere pek çok projeye imza atan hükümet ekonominin hareketlenmesini sağlamak amacı ile devlet arazilerini girişimci ve yatırımcılara kiraya vereceğini duyurmuştu. Ancak bu tip arazileri kiralamak isteyen kişilerin normal kiralamalardan farklı olarak pek çok yasal prosedürü yerine getirmeleri gerekiyor. Peki, devletten hazine arazisi nasıl kiralanır, başvuru nasıl yapılır?

 

Tarım Ve Hayvancılık İçin Devletten Arazi Kiralama Şartları Nelerdir?

 

Ülkemizde son yıllarda yetiştirilen tarım ürünlerinin azalması ve et ürünlerinin fiyatlarının artması ile beraber devlet tarım ve hayvancılık için yeni teşvikler vermeye başlamıştı. Tarım ve Hayvancılık amacı ile devlete ait olan tarımsal arazilerin kiralanması için aranılan şartlar ise şunlardır:

•Türk vatandaşı olmak
•Çiftçilik ile uğraşmak
•Aile başkanı olmak
•O beldede ya da köyde en az 3 yıldır ikamet etmek
•Hiç toprak sahibi olmamak ya da başvuru yaptığı ihtiyacı için yeterli toprağa sahip olmamak

 

Tarım Arazisi Kiralama Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Devletten hazine arazisi kiralamak isteyen kişilerin ilk olarak arazinin bulunduğu bölgede yer alan Mal Müdürlüğü ya da defterdarlıklar üzerinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu başvuruda görevli memur tarafından verilen Tarım Arazisi Kiralama Formu doldurularak yasal prosedür başlatılır. Milli Emlak Servisi yapılan bu başvuruyu değerlendirir ve uygun bulursa onaylayarak süreci tamamlar. Milli Emlak Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden kiralamaya uygun araziler için verilen ilanlara ulaşabilir, başvurunuzu buna göre yönlendirebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz