Devre Mülk Nedir?

Herhangi bir taşınmazın belirli bir süre için sahiplenmesi amacı ile yapılan satış işlemlerine devre mülk adı verilmektedir. Özellikle de ülkemizde tatil bölgeleri ve kaplıca bölgeleri sınırları içerisinde yer alan konutlarda devre mülk uygulaması son derece yakındır. Yapılan sözleşmenin devremülk sözleşmesi olarak kabul edilmesi için mutlaka sahiplik süresinin en az 7 günlük olması gerekiyor.

Devremülk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Devremülk özellikle de kullanılmadığı dönemlerde kiraya verilerek ek gelir kapısı açtığı için tercih edilmektedir. Ne yazık ki en çok dolandırıcılık yaşanan alanlardan biride devremülk kiralama alanı olarak öne çıkmaktadır. Özellikle de aynı devremülk için birden fazla kişiye aynı anda kiralama yapılması, internetten verilen sahte devremülk kiralama gibi farklı pek çok dolandırıcılık olayları sıklıkla basına da konu olmaktadır. Bu nedenle devremülk kiralama işlemlerinde son derece dikkatli olunmalıdır. Yine devremülk satın alırken de aynı hassasiyetin gösterilmesi gerekir. Devremülk alırken dikkat edilecekler olarak öne çıkanlar ise şunlardır:

•Devre mülk hakkı sadece mesken niteliğine sahip olan konutlarda kullanılabilir. Yine kat irtifakına çevrilen ya da müstakil yapılarda da devremülk satışına izin verilmektedir.
•Yine bu devremülklerin bir yıl içinde uygulanacak olan devremülk takvimi mutlaka tapu siciline kayıt edilmelidir. Bu zaten ileriki tarihlerde yaşanacak olan itirazların ve sorunların otomatik olarak çözülmesi anlamına gelecektir.
•Devremülk hakkının devri ve kiraya verilmesi yasal olarak mümkündür. Buna rıza gösterilmemesi durumunda yine çoğunluk kararı alınarak bunun aksi mutlaka sözleşmede belirtilmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz