Devre Mülk Tapu Harcı

Devre mülk, bir mülke ait olan kullanım haklarının belirli özel bir şekilde kullanılması adına oluşturulmuş özelliğe verilen addır. Devre mülk, genel olarak kat mülkiyeti olarak da bilinen ve kullanım hakkının birden fazla bölüme dağıtılmış olmasıyla da oluşuyor.

Devre mülk kullanacak olan kişiler, belirlenmiş sürelerde mülkü kullanıyor. Söz konusu süre genel olarak her yıl için aynı tarihlerde geçerli oluyor. Mülkün birden fazla bölümünden birini kullanan kişiler, temelde mülkiyet için aynı oranda hak talebinde bulunabiliyor ve kullanma haklarını kiralayabiliyorlar.

Devre mülk ve devre mülk tapu harcı ile ilgili olarak 1476 sayılı genelge kapsamında konu;

Yürürlükteki 1476 sayılı genelge gereğince;

Devre Mülk Hakkı Tesisinde Tapu Harcı ve Damga Vergisi Kat Mülkiyeti Kanununun 55nci maddesi, yalnız kat mülkiyeti ve kat irtifakı kurulmasını, mülkiyetin başkasına devrini ihtiva etmedikçe her çeşit harç ve vergiden muaf tutmuştur.

Diğer taraftan, Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı tarifenin 20/e pozisyonunda, taşınmaz mal üzerine irtifak hakkı tesis ve devrinde tesis ve devir için ödenen bedel üzerinden devir alan için %040 (Binde kırk) oranında tapu harcı alınmasını öngörmüştür.

Kanunun 57nci maddesine göre, devre mülk hakkı, müşterek mülkiyet payına bağlı bir irtifak hakkı ise de, mülkiyet payına bağlı olarak malikler lehine tesis edildiğinden herhangi bir bedel ödenmesi söz konusu olmadığından, bu hakkın tesisi için ayrıca tapu harcı tahsil ettirilmeyecektir.

Bu nedenle; 

1- Devre mülk hakkı, mülkiyetin nakli ile birlikte tesis ediliyorsa, mülkiyetin nakli için gerekli tapu harcı tahsil ettirilmeli, hakkın tesisi için herhangi bir harç veya vergi tahsil ettirilmemelidir.

2- Müşterek malikler arasında, herhangi bir mülkiyet nakli yapılmaksızın (hisse devri) sadece devre mülk hakkı tesis ediliyor ise, bu işlem için yine tapu harcı tahsil ettirilmemeli, ancak düzenlenecek resmi senet dolayısıyla lehine hak tesis edenlerden 150 TL. damga vergisi tahsil ettirilmesi gerekmektedir, şeklinde açıklanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz