Devremülk Nedir, Devremülk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Devremülk Nedir?

Çok daireli yapılarda bağımsız bir bölümün birden fazla kişiye satıldığı, satın alan her ortağın bu ortak alanı kullanım hakkını belirli bir dönem ve gün sayısınca kullanabildiği dairelere devremülk adı verilmektedir. Özellikle de tatil beldelerinde ve kaplıcalarda bu sistem çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Devremülk satın almanın temel amacı kişinin yılın belirli bir bölümünde taşınmazın kullanımını 15 gün ya da daha uzun süreli hak etmesini sağlamaktır. Yani yılın her günü kullanılmayacak olan bir taşınmazın tamamını daha yüksek para ödeyerek satın almak yerine kullanılacak gün sayısına göre para ödeyerek satın alınmasını sağlar. Bu nedenle daha ekonomik olarak kullanım mümkün olur.

Devremülk Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

•Aksi yönde resmi senet ile karar verilmediği sürece devrelerin sayı ve süreleri dikkate alınarak devremülk hakkı eşit bir biçimde belirlenmelidir.
•Devremülk hakkının kurulabilmesi için mutlaka yapının müstakil yapı olması ya da mesken nitelikli kat mülkiyeti veyahut da kat irtifakının kurulması gerekmektedir.
•Tapu sicilinde mutlaka bir yıllık zaman dilimini içeren devrelerin tümü gösterilmelidir.
•Devre mülk hakkı devremülk sahibi tarafından devredilebileceği gibi ölüm halinde kişinin yasal mirasçılarına geçer.
•Devremülk hakkının devri konusunda düzenlenen sözleşmede aksini gösteren bir hüküm bulunmuyor ise kullanım hakkı başkasına devredilebilmektedir.
•Devremülk sözleşmesi düzenlenmeli ve bu sözleşmede yıllık bakım masrafları, dönem süresi, devir teslim için uyulması gereken kurallar ve yöneticilerin seçimi gibi hususlar bu sözleşmede detaylı olarak yazılmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz