Devremülk Tapu Harcı Ne Kadar?

Yılın 15 günlük ya da daha uzun bir zaman dilimi içerisinde kişinin belirlemiş olduğu tarihlerde kullanım hakkını elde ettiği taşınmazlara devre mülk adı verilmektedir. Devremülk sözleşmesi düzenlenerek tesis edilen bu hakların mutlaka detaylı olarak belirtilmesi ve sözleşmede maddeler halinde yer alması gerekiyor.

Zorunlu yasal giderler arasında yer alan ortak hizmetlerin ve tesislerin kullanımı için ödenecek olan tutar, harç ve vergilerin yanı sıra bu giderlerde yapılacak olan artışın şartları ve tarih aralığı da sözleşmeye eklenmelidir. Devremülk tapusunun devri esnasında ise diğer tapu devir işlemlerinde olduğu gibi devremülk tapu harcı ödenmektedir.

Peki, devremülk tapu harcı ne kadar?

Devremülk Tapu Masrafı Ne Kadar?

Tapu Harçları Binde 40 olarak hesaplanır. Devremülk tapusu için kesilecek olan masraflar Yürürlükteki 1476 sayılı genelge gereği belirlenmektedir. Bu genelge içerisinde yer alan Devre Mülk Hakkı Tesisinde Tapu Harcı ve Damga Vergisi Kat Mülkiyeti Kanununun 55. maddesi gereğince mülkiyetin başkasına devri gerçekleşmediği takdirde yalnız kat mülkiyeti ve kat irtifakının kurulması durumunda tapu harcı ya da verginin alınması söz konusu değildir.

İrtifa hakkının tesis edildiği durumlarda ise tesis ve devir için ödenen tutarın binde kırk oranında tapu harcı ödemesi yapılması gerekmektedir. Müşterek malikler arasında gerçekleştirilen hisse devirlerinde yalnızca devremülk hakkının tesis edilmesi durumunda yine tapu harcı alınmaz ancak resmi senet düzenlendiği için 150 liralık damga vergisi ödemesi gerçekleştirilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz