Devremülk Uyuşmazlıkları Durumunda Başvuru Nereye Yapılır?

Türkiye’de çok sayıda devremülk yer alırken bazı durumlarda devremülkü kiralayan ve kiraya veren taraflar arasında sorunlar yaşanabilmektedir. Tapulu dairelerinde kendilerine ait olan dönemde tatil yapmak isteyen kişilerle firma sahipleri arasında yaşanan sorunların çözümü için ise tarafların daha kısa sürede sonuç alabilmek için mutlaka nereye ve nasıl başvuruda bulunulacağının bilinmesi gerekiyor. Peki devremülk uyuşmazlıkları durumunda başvuru nereye yapılır?

Devremülk Uyuşmazlıkları Durumunda Başvuru Nereye Yapılır?

Satın aldıkları ya da kiraladıkları devremülk konusunda uyuşmazlık yaşayan hak sahiplerinin Tüketici Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemeleri üzerinden başvuru süreçlerini yönetmeleri gerekmektedir. Ancak başvuruda bulunulacak olan mercii belirlenirken anlaşmazlık yaşanan devremülk bedeline göre karar verilmesi gerekiyor. Bu sınırlar her sene yeniden belirlenmekle beraber Tüketici Hakem Heyeti için başvuruda bulunmak isteyen kişiler için 2017 senesinde uygulanan sınır 2 bin 400 lira olarak belirlenmiş durumdadır.

Hangi Durumda Asliye Hukuk Mahkemesine Başvuruda Bulunulur?

Devremülk için ödenen tutarın yanı sıra tartışmaya neden olan devremülkün olduğu yerde tüketici hakem heyeti bulunmuyorsa da bu durumda Asliye Hukuk Mahkemelerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Buna ek olarak devremülk için ödenen tutar 2 bin 400 lira ila 3 bin 610 liranın arasında bulunuyorsa bu durumda ise itiraz mercisi İl Tüketici Hakem Heyeti olarak kabul edilir. 3 bin 610 lira üzerinde yer alan tutarlar ise direkt olarak tüketici mahkemelerine başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz