Devremülk Tapusunu Teslim Alamayanlara Dikkat

Devremülk satın alan fakat devremülk tapusunu teslim alamayan vatandaşların sayısı oldukça fazla. Peki, devremülk tapusunu teslim alamayanlar nereye başvurmalı, nasıl almalı?

Devremülk Tapusu

Devremülk satın alan vatandaşlar, her yıl tatil yapmak üzere otele gitmek yerine tek bir kez ücret ödeyip satın alınan devremülkte tatil yapmanın daha uygun olduğunu düşünüp ona göre hareket ediyor. Fakat dikkat çeken bir nokta var ki devremülk satın alan kişilerin büyük bir kısmı, karşılaştıkları problemler yüzünden devremülkte yaptıkları tatilin keyfini çıkaramıyor. Vatandaşlar, satın aldıkları devremülke taşınamamaktan, devremülkün iade talebinin işleme konulamamasından ya da devremülk tapusunu teslim alamamaktan yakınıyor.

Devremülk Tapusu Nasıl Alınır?

Devremülk tapusu, devremülkün satın alınması ile birlikte tapu sicil müdürlüğüne tescil işlemi yapılması ile alınıyor. Ödemenin sona ermesinin ardından devremülk üyesi gereken evrakları tamamlayıp daha sonra tapu işlemlerini gerçekleştiriyor. Fakat tapu üzerinde devremülke sahip olunan dönemler yer almıyor.

Devremülk tapusunu teslim alamayan vatandaşlar, mahkemeye müracaat etmeli. Kanun gereğince tüketici sözleşmelerinde taraflardan birinin edimini hiç ya da gereği gibi ifa edememesi takdirinde ödenen miktar faizi ile birlikte talep edilebiliyor. Devremülkten memnun kalınmaması durumunda devremülkün tapuya tescili için taşınmazın bulunduğu yerin asliye hukuk mahkemesinde tapu tescil davasının açılması mümkün.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz